«Шевченко, якого не знаємо і знати не бажаємо»
До 196-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка в УКУ 8 березня відбулася зустріч із відомим київським мистецтвознавцем Дмитром Горбачовим, який уже 40 років займається творчістю Кобзаря.
Професор Горбачов у рамках семінару “Великі книжки” поділився своїми роздумами про «Шевченка, якого не знаємо і знати не бажаємо». На думку гостя УКУ, це стосується, зокрема, того факту, що Шевченко, аристократ за духом, обстоював права всіх упосліджених і скривджених, не роблячи різниці за соціальним чи майновим станом («канонізоване» шевченкознавство, як відомо, приписує йому лише роль захисника кріпаків). Настроєм і швидкими емоційними змінами його поезія, особливо ранніх років, багато в чому завдячує текстам Старого Завіту. Шевченко не був також суто мінорним поетом, у його творчості трагічне й комічне переплітаються й існують у однаковій пропорції, а ефект комічності часом досягається за рахунок використання ненормативної лексики. За словами професора Горбачова, не можна розглядати Шевченка й суто в рамках романтичної традиції в українській чи світовій культурі, бо сучасні дослідження показують нам його як поета й художника – протоавангардиста, у творчості якого можна знайти елементи футуризму, сюрреалізму тощо.
Довідка
Дмитро Горбачов – професор, мистецтвознавець, спеціалізується на історії та теорії образотворчого мистецтва. До широкого кола його зацікавлень належить мистецтво доби бароко ХVII-XVIII ст., романтизму та реалізму XIX ст., сецесії та авангарду 1900-1930 р.р.
Організатор багатьох виставок в Україні і за кордоном. Серед них: «Перехрестя: Український модернізм. 1910-1930» (Чикаго, Нью-Йорк, 2006-2007), «Феномен українського авангарду 1910-1935″ (Вінніпег, Канада, 2001-2002. Київ, 2002), “Олександр Архипенко «Збережено в Україні»” (НХМУ. 2001, Київ), «Дух України. 500-ліття живопису», (Вінніпег, Канада, 2000), «Мистецтво України ХХ століття», (Київ, 1999-2000), “Арт-фест” (Київ, Україна; Однесе, Данія, 1996), «Українське мистецтво» (Тулуза, 1993), «Україна і авангард», (Мюнхен, 1993), «Олександр Богомазов» (Тулуза, 1991) та багато інших. Дмитро Горбачов – консультант аукціонів ”Крісті” й ”Сотбіс”.