Ще більше мови, мистецтва й історій: стартує друга Академія Artes Liberales
Академія Artes Liberales Гуманітарного факультету УКУ – це проєкт для школярів 9-11 класів зі Львова, який дозволяє зануритись в академічне середовище та підготуватись до навчання в університеті. Про унікальність та особливості програми розповіла її організаторка Наталія Ковальчук, а випускники першого набору вже встигли поділитися враженнями про своє навчання.
Темою другої Академії є «Львів: місця, люди, історії». Загальна концепція полягає в тому, щоб залучити старшокласників до лекцій та семінарів із експертами з галузі історії, філології та культурології, ознайомити з найновішими дослідженнями у цих галузях, та запросити до англомовного клубу, що допоможе покращити мовні навички. Отже, зі своїми учасниками організатори програми зустрічатимуться двічі кожного тижня.
«Мета цього проєкту – допомогти учням з інтересом до гуманітарних наук конкретизувати і розвинути свої зацікавлення. Програма академії щосеместру складається так, що маємо лекторів-істориків, філологів, культурологів, які говорять на дуже різні теми: від середньовічного Львова до сучасних комп’ютерних ігор. Інша перевага програми – можливість подолати прірву між навчанням у школі й університеті. Часто нові студенти переживають стрес через об’єм матеріалу та інший підхід до навчання. На заняттях Академії ми вчимо читати наукову літературу, писати базові наукові тексти, планувати дослідження, уникати плагіату тощо», – пояснює пані Наталія.
Академія дозволяє руйнувати стереотипи та показати, що гуманітарні науки можуть бути модерними, інноваційними і цікавими. Наприклад, у першому наборі школярі дізнавалися про комп’ютерні технології у лінгвістиці, створення сучасних електронних словників чи онлайн-перекладацьких програм. Уже студенти УКУ беруть безпосередню участь у створенні таких програмних продуктів. Одна з історичних лекцій – моделювання топографії середньовічного Львова – містила в собі використання сучасних інструментів геолокації та аерозйомок в поєднанні з архівними дослідженнями.
Оскільки перший набір відбувся у весняному семестрі минулого року, то перед осіннім семестром команда програми Artes Liberales вже встигла підвести підсумки своєї роботи. Загалом постійних учасників першої Академії було 35, зареєструвались же та відвідували окремі тижні близько 50 осіб. Третину учасників складали одинадцятикласники, четверо з яких вступили цьогоріч до УКУ. Самі учні ділились приємними враженнями про перебування в університеті, насичену програму, були задоволені знайомством із ровесниками-однодумцями.
Окремі лекції школярам сподобались найбільше. Наприклад, в анкетах опісля закінчення Академії вони виокремлювали обговорення таких тем, як штучний інтелект у мистецтві, міжкультурна комунікація, мовна картина світу, цифрова гуманітаристика, використання історичної пам’яті тощо. Кожен школяр зізнався, що порадив би долучитись до проєкту друзям, сам приєднався б до Академії повторно, а серед побажань виділяв хіба розширення програми – від тривалості лекцій та англійськомовного клубу до частоти зустрічей і навіть кількості учасників.
Академія Artes Liberales адресована насамперед школярам Львова, особливо потенційним вступникам на гуманітарні спеціальності. Останнім щосеместру обіцяють оновлену програму, тож долучатися школярі можуть навіть маючи досвід участі. Вартість такого навчання становить 200 гривень за тиждень або ж 1600 гривень за весь семестр. Зареєструватись на програму школярі можуть за посиланням.
Цього разу Академія триватиме з початку жовтня до середини грудня. Долучитись може кожен зацікавлений школяр-старшокласник зі Львова. Однак учні з околиць Львова чи навіть інших районів області також будуть бажаними учасниками за умови готовності відвідувати заняття двічі на тиждень. У перспективі, розповідає пані Наталія, можна розглянути ідею виїзних сесій для школярів інших міст, адже львівська аудиторія вже позитивно відреагувала на такий формат навчання.
Текст: Антоніна Чундак
Фото: Facebook