Студенти з України та Польщі вчились творити історію для громадянського суспільства
30 студентів старших курсів і аспірантів гуманітарних спеціальностей з 14 регіонів України, а також з Польщі взяли участь у семінарі-робітні «Публічна історія сьогодні: усні оповіді, локальна пам’ять і спільнота». Захід відбувся 14-15 березня на гуманітарному факультеті УКУ.
Мета робітні полягала в ознайомленні студентів – майбутніх науковців, активістів громадянського суспільства та ініціаторів і учасників публічно-історичних проектів – із методами і форматами творення історії для широкої публіки та у співпраці з нею.
У ході семінару студенти мали можливість дізнатись про публічно- й усно-історичні проекти, що реалізовувались і реалізуються в УКУ і Центрі міської історії, а також прослухати лекції про виникнення і розвиток публічної історії як академічної дисципліни (Володимир Склокін), про роль і техніки інтерв’ювання в усно-історичних дослідженнях (Оксана Кісь), про специфіку соціологічних й усно-історичних досліджень регіональної і національної ідентичності (Вікторія Середа) і конструювання міфу Галичини (Василь Расевич).
Головним фокусом семінару була усна історія, тому центральною подією став майстер-клас Наталі Отріщенко про створення і реалізацію усно-історичного проекту. Захід доповнила робітня з проведення усно-історичного інтерв’ю та якісного аналізу низки інтерв’ю з архіву Центру міської історії.
Спеціальною подією семінару став перегляд вистави «Осінь на Плутоні» львівського режисера Сашка Брами, заснованої на реальних історіях людей, що живуть у львівському геріатричному пансіонаті, а також дискусія про використання усної історії в театрі та суспільну значущість мистецтва і публічно-історичних проектів.
Семінар став майданчиком для відкритої і критичної дискусії між досвідченими фахівцями і молодими науковцями з різних регіонів України з приводу питань публічного використання і зловживання історією, політики пам’яті й ідентичності, що є дуже важливим, адже, як зазначив у підсумковій лекції семінару Василь Расевич, найбільші виклики і трагедії сучасної України походять від непродискутованості ключових проблем минулого і сучасності.
На думку координатора магістерської програми з публічної історії Володимира Склокіна, «такі заходи потрібні для творення середовищ істориків, які братимуть участь у будуванні динамічних та відкритих стосунків з минулим у суспільстві, допомагатимуть залучати різні групи та середовища до дискусій про минуле у публічному просторі і таким чином долучатимуться до побудови в Україні плюралістичної учасницької історичної культури».
Семінар організований магістерською програмою з публічної історії, кафедрою нової і новітньої історії України УКУ спільно з Центром міської історії Центрально-Східної Європи.