Сучасні пошуки ідентичності Христа
28 листопада в Українському Католицькому Університеті відбулося чергове засідання Українського Богословського Наукового Товариства. Учасники заслухали доповідь викладача УКУ, докторанта богослов’я (Католицький Університет Америки, США) Олега Кіндія на тему “Христологія зверху чи знизу? Сучасна перспектива пошуку ідентичності Христа”.
“Христологія зверху” і “христологія знизу” – це два способи шукати відповідь на найвирішальніше питання христології: хто такий Христос? “Христологія зверху” передбачає пізнання ідентичності Христа насамперед через особистий досвід життя з Христом і в Христі, який обов’язково мусить продовжитися у діленні своїм пережиттям із іншими членами спільноти чи Церкви – саме це дає змогу отримати повноту пізнання, бо “де двоє або троє зібрані в Моє ім’я, там Я серед них” (Мт. 18, 20). “Христологія знизу” – це підхід до розуміння ідентичності Христа з історичної перспективи, з погляду Його походження як людини та земного шляху й діянь.
На думку доповідача, шукаючи Христа методологічно чи історично, ми приречені на “христологію знизу”, а справді пізнати Його сутність неможливо, не визнавши передовсім Його Божества, тобто потрібно все ж починати з “христології зверху”, поєднуючи її в подальших пошуках із історичною правдою. “Ці два підходи до пізнання ідентичності Христа зійдуться тоді, коли ми побачимо в Ньому повноту Божества й повноту людськості”,– вважає О. Кіндій.
Засідання завершила цікава дискусія представників різних богословських шкіл.