“Сильна рука” чи реальне лідерство?
У Європі на сьогодні немає яскравого політичного лідера, який зміг би об’єднати європейців довкола свого погляду на майбутнє Старого Світу, вважає відомий тележурналіст, ведучий політичного ток-шоу “Свобода” й проекту “Великі українці” на каналі “Інтер” Савік Шустер. Таку думку він висловив на зустрічі зі студентами Українського Католицького Університету, яка відбулася 3 грудня й була присвячена саме темі лідерства.
Проблема в тому, каже Савік Шустер, що сьогодні мотивація для того, щоб бути політиком, практично не має ідеологічного підґрунтя. Приводом стати публічним політиком є намагання пролобіювати власні бізнес-інтереси чи уникнути судового переслідування за зневажання закону під час тієї-таки бізнес-діяльності. Як приклад такої політичної кар’єри журналіст навів Сільвіо Берлусконі, екс-прем’єр-міністра Італії.
Говорячи про лідерство, наголосив Савік Шустер, потрібно чітко розрізняти справжніх лідерів, які є особистостями й будують свою діяльність на підставі певних ідей, що можуть вплинути на суспільство й змінити його, і тих, хто за допомогою адміністративно-командної системи влади фактично творить нові тоталітарні режими, що дає їм змогу “сильною рукою” здійснювати контроль певної бізнес-групи над іншими. Показовою у цьому плані, вважає гість УКУ, є Росія, теперішній президент якої Володимир Путін вважається сильною фігурою в політиці, а насправді лише покликаний забезпечувати статус-кво тому розподілові ресурсів, який склався в російському великому бізнесі за президентства Бориса Єльцина. “Наразі Росія – це держава-корпорація. Такі системи потребують не яскравих лідерів із яскравими політичними ідеями, а “своєї людини” для вузького кола сильних світу цього”, – вважає пан Шустер. Україні, на його думку, вдалося уникнути такої ситуації, хоча демократичною країною у повному сенсі її теж важко назвати, адже поки що з “трьох китів демократії” (незалежний парламент, незалежна судова система, незалежні ЗМІ) у нас у напрямку до незалежності реально рухаються лише мас-медіа, хоча поряд із тим є таке досягнення, як прозорі вибори влади.