Три місяці героїчного спротиву: працюємо разом для спільної перемоги!
Україна вже три місяці відбиває атаки російської армії. Українським захисникам вдалося звільнити кілька областей та суттєво зняти загрозу захоплення столиці. Ці три місяці війни показали міць Збройних сил України і згуртованість українського народу, який став символом незламності й нескореності для всього цивілізованого світу.
Відомий історик Тімоті Снайдер назвав 10 причин, чому перемога України важлива для світу. Зокрема він наголошує, що українська перемога – це єдиний шлях досягнення миру і єдиний спосіб захистити українців. Перемога важлива для безпеки регіону і аби захистити демократію у світі.
«Якби українці не боролися, якби капітулювали, наше майбутнє, майбутнє демократій було б зараз дуже похмурим. Українці своєю боротьбою дають іншим демократіям час. Гадаю, треба використати цей час, щоб подумати про майбутнє. Не лише про майбутнє, коли Україна долучається до інших демократій у різних формах співпраці, а й про майбутнє в широкому сенсі», – вважає Тімоті Снайдер.
Як спільнота УКУ разом з жертводавцями університету наближає перемогу України у цій війні на своєму маленькому фронті? – читайте у звіті за третій місяць війни.
Гуманітарний та медичний фронт
Протягом третього місяця війни університет у співпраці з благодійниками та багаторічними партнерами УКУ надав допомогу на гуманітарну підтримку України на суму 643 813 доларів. 56% з цієї суми було скеровано на медичні потреби, 14% – на закупівлю продуктів харчування, 13% – на підтримку переселенців. Ще частина коштів була витрачена на захисне та безпекове обладнання для наших воїнів, транспортні послуги тощо. Загалом від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, завдяки благодійникам нашого університету, спільно нам вдалося надати допомоги на суму у понад три мільйони доларів тим, хто в потребі.

«Увесь цивілізований світ нині є на великому фронті. А наш великий фронт складається з маленьких. УКУ також є малим фронтом, який допомагає українській армії перемагати. Наші студенти – це потужна енергія. Вони з перших днів повномасштабної війни стараються бути там, де є потреба: одні займаються волонтерством, інші допомагають переселенцям, ще інші – трудяться на медичному фронті. Викликів багато, але і наша відповідь є ефективною. Людство усвідомило наскільки небезпечною є росія, і якщо Україна не зупинить її, то ця біда може перейти на цілий світ. Дякуємо Богові, що маємо таких захисників – сміливих українських воїнів, які зупиняють поширення цього зла. Дякуємо вам, дорогі партнери за всебічну підтримку: фінансову, інформаційну, гуманітарну. Не втомлюйтесь, кричіть усьому світові, що Україна потребує допомоги. Будьте з нами. Стійте за нас! Хай Господь благословить вас, Україну і наших воїнів», – ректор УКУ о. Богдан Прах.
Волонтерський центр УКУ продовжує свою діяльність на гуманітарному фронті.

Протягом третього місяця війни волонтери центру отримали різноманітну допомогу, зокрема продукти харчування з Польщі, медикаменти від постійного партнера — французького осередку «Пласт», а також 3 тони медикаментів та медичних засобів від Союзу Українських організацій Австралії (турнікети, бандажі, аптечки, дефібрилятори та ін.). Від університету Лойола (США) було передано 1280 упаковок сухпайків, а від Українського конгресового комітету Америки 1800 спальних мішків. Всю цю допомогу з Волонтерського центру УКУ відправили військовим та медикам.

На замовлення Волонтерського центру було пошито 250 флісових курток, 230 наборів натільної білизни для наших захисників. Спільнота Українського католицького університету передала українським військовим на передову позашляховик – пікап марки Isuzu. Ректор УКУ о. Богдан Прах освятив машину та поблагословив наших воїнів.

«У час, коли Україна воює, ми розуміємо, хто є її патріотом. Сьогодні ми прийняли подарунок від Українського католицького університету – цей позашляховик, який уже за тиждень буде виконувати бойові завдання і допомагати нашому підрозділові. Дуже дякуємо усій спільноті УКУ за те, що отримуємо допомогу: це важливо для нас, для України, для її безпеки. Ми обов’язково переможемо!», – каже військовослужбовець Олег, який приїхав отримувати машину.
Студенти УКУ продовжують роботу над виготовленням термоакумуляторів та цього місяця передали військовим 1423 штуки.
Активну волонтерську діяльність з перших днів війни провадить Уряд студентів УКУ, займаючись збором і закупівлею захисного та безпекового обладнання і тактичних медикаментів. За 3 місяці війни студенти надіслали нашим захисникам понад 500 посилок. Волонтерський штаб уряду працює в кооперації з такими організаціями, як «Пласт», «Львівський добровольчий медичний батальйон» та БФ «Разом для України».

Кілька поїздок з гуманітарною допомогою у м. Харків та на Донеччину здійснили за останній місяць члени студентської організації «Україна Єдина», що діє при Українському католицькому університеті.
«Не минає і двох тижнів, як члени студентської організації «Україна Єдина» привозять нам допомогу на фронт», ― каже волонтерка Ольга Різніченко.
«Під час останньої поїздки ми доставили для декількох бригад на Харківщині та Донеччині фліски, тактичні рукавиці, баффи, бронежилети, рації, військові спальники, у яких можна спати в окопах, бо вони не промокають і тактичні аптечки. Також для лікарень у зоні бойових дій ми привезли спеціальний одяг і медикаменти», ― зазначає керівник організації, випускник УКУ Юрій Мурин.

Воєнні дії, що ведуться росією на території України, негативно впливають на цілісні ланцюги постачання харчових продуктів. УКУ у співпраці з благодійною організацією «Центр волонтерства та захисту» налагодив процес придбання та передачу найнеобхідніших продуктів харчування для цивільних та військових осіб до Київської, Житомирської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Харківської, Дніпропетровської, Луганської, Херсонської, Миколаївської, Вінницької, Запорізької, Луганської, Тернопільської та Львівської областей.
З початком війни за підтримки УКУ «Центр волонтерства та захисту» обслуговує три прихистки для вимушених переселенців у Львові, де люди зупиняються тимчасово, щоб відпочити та спланувати свій маршрут далі. Тут їх забезпечують базовими послугами та речами першої потреби.
У сфері забезпечення медикаментами, медичними та тактичними товарами як військових, так і цивільних осіб по всій Україні ключовими партнерами залишаються благодійна організація «Центр волонтерства та захисту» та БФ «Крила Надії».
Волонтерська Сотня УКУ передала ряд важливих медичних, технічних засобів та безпекового обладнання на потреби військових та медичних інституцій. Зокрема йдеться про турнікети, гемостатичні бандажі та перев’язувальні матеріали для військовослужбовців; медикаменти, медичні розхідники, протигази та антидоти для медичних служб і військових медиків та ін. Волонтерська сотня ввезла та передала понад 3 тонни продуктів харчування до місць на лінії фронту.

Викладачі кафедри фізичної терапії та ерготерапії займаються волонтерською роботою із забезпечення технічним реабілітаційним обладнанням лікарень Івано-Франківська, Борині, де перебувають поранені цивільні та військові.
У співпраці з парамедиками ближнього тилу відбувається тестування експериментальних зразків турнікетів, які виготовляє волонтерська група Факультету прикладних наук.
Наші студенти та працівники продовжують волонтерство в інших ініціативах, зокрема печуть печиво та виготовляють енергетичні батончики, пишуть з дітьми листи для військових, плетуть маскувальні сітки, працюють з дітьми переселенців, в геріатричних пансіонатах та закладах для дітей з інвалідністю, активні у своїх громадах.
Особливим цього місяця для нас став проєкт «Operation Ship-a-Bear», організований волонтерами з США Джоді Ґутьєрез та її сином Джастіном. Вони передали через УКУ іграшкових ведмедиків від американських дітей українським дітям. Американські школярі підписують словами підтримки листівки, які додають до кожного ведмедика, а ми передаємо їх дітям переселенців, котрі постраждали від війни. Першу партію іграшок було передано дітям, які проживали в прихистку УКУ.
Христина Мачинська, координатор проєктів відділу розвитку УКУ зазначає, що українські діти були приємно здивовані таким подарункам: «Вони намагаються перекладати побажання на листівках, читають, діляться одне з одним тим. Ці ведмедики – не просто іграшки. Це частинка вашого серця, якою ви ділитеся з нами. Дякуємо за підтримку України та українських дітей».
«Ми сподіваємося, що ці плюшеві ведмедики принесуть проблиск надії та щастя деяким з дітей, які зазнали таких труднощів», – каже Джоді Гутьєррес (Jodi Gutierrez), яка разом із сино Джастіном відправила ведмедиків українським дітям в Україну та Польщу.
Медійний фронт
Окрема вебсторінка для збору інформації про роботу УКУ в час війни продовжує поширювати актуальну інформацію про ситуацію в Україні та університеті англійською мовою, детально висвітлює всі проєкти, які ініціює університет у цей непростий час. Лідери УКУ активно коментують події в Україні через медіа. Про діяльність університету в умовах війни написали такі міжнародні медіа, як CBC, CNN, National Catholic Reporter, The Pillar, WNEP та ін.
Продовжує розвиватися проєкт присвячений збору людських історій – «Малі історії великої війни». Випущено 4 нові історії. Медіапартнери проєкту – медіаплатформи The Ukrainians, ТК Espreso.TV та Reporters.

Для підтримки талановитих студентів, аспірантів, викладачів розпочато новий проєкт «Network of Solidarity and Strategic Partnership». За короткий проміжок часу партнерами УКУ в цьому проєкті стало 48 університетів з різних куточків світу.
Викладачі Центру іноземних мов УКУ і надалі працюють над перекладами іноземними мовами медійних матеріалів університету та його партнерів.
Академічний фронт
13 травня одна з провідних освітніх установ США, Університет Нотр-Дам, демонструючи солідарність з українським народом, у дусі довголітнього партнерства з УКУ, уклав угоду з нашим університетом про значне розширення академічної, духовної та культурної співпраці між університетами. Розширення співпраці включатиме п’ять основних компонентів, про які ви можете прочитати у новині.

«Війна в Україні – це велика глобальна трагедія. Ми солідарні з мужнім народом України та з нашими давніми партнерами в УКУ, – зазначає президент Нотр-Даму отець Дженкінс. – Університет протягом багатьох років, через свій Інститут Нановіка (Nanovic Institute for European Studies) приймав гостьових науковців з УКУ, а наші науковці працювали в Україні. Зараз, коли українці протистоять вторгненню росії, роль УКУ та українських університетів стала ще важливішою: як у підтримці українських науковців та дослідників, так і у підготовці до відбудови зруйнованої війною країни. У розмовах з нашими колегами з УКУ ми прийшли до низки ініціатив, що повинні надати суттєву підтримку та поглибити нашу співпрацю».

15 травня владика Борис Ґудзяк, архиєпископ та митрополит Філадельфійської Архиєпархії УГКЦ, засновник та президент Українського католицького університету, став почесним промовцем на випускних урочистостях Університету Нотр-Даму. Так в його особі Україна мала можливість звернутися до понад трьох тисяч випускників, їхніх батьків, друзів, а також гостей університету.
«Нотр-Дам дав відважну та виняткову відповідь на вторгнення Росії в Україну. Моя присутність серед вас показує вашу щиру солідарність. Вона є промовистим свідченням того, що керівництво і викладачі університету вміють щиро любити, приймати тих, хто страждає, служити, благословляти та підтримувати». – каже владика Борис Ґудзяк.
Делегація від УКУ взяла участь у програмі «Advanced Leadership Program 2022», що відбулася у Римі, та була організована Інститутом європейських студій Нановіка, Університету Нотр-Дам, США. Ця подія зібрала лідерів Партнерства католицьких університетів у Центральній та Східній Європі.

17 травня УКУ уклав Меморандум взаєморозуміння, підтримки та академічної співпраці з Tzu Chi University, який став першим академічним партнером УКУ в Тайвані. Цей університет з перших днів війни активно підтримує Україну на різних фронтах: гуманітарному, духовному та навчальному. Меморандум передбачає чотири річні стипендії для студентів та гуманітарну допомогу для Волонтерського центру УКУ.
«Український католицький університет відомий поєднанням релігійного духу, етичної освіти та професійної підготовки. Це ті цінності, які також сповідує Tzu Chi University. Університетське містечко УКУ стало прихистком для українців у час війни. Ви підтримали своїх колег, студентів, викладачів, тих, кому довелося покинути свої домівки, тих, котрі втратили все. Підписавши цей Меморандум про взаєморозуміння, Університет Tzu Chi докладе багатьох зусиль для підтримки України та УКУ в гуманітарній допомозі, співпраці у розвитку онлайн-освіти, в обміні викладачами та студентами, у дослідницькій роботі. Разом ми забезпечимо якість та сталість вищої освіти, що є основоположною цінністю Глобальної цілі №4 ООН і стосується усіх нас», – зазначила Президентка Tzu Chi University (Taiwan) Ingrid Y. Liu.
Триває збір коштів у рамках кампанії на підтримку студентів УКУ. Комітет друзів Українського католицького університету в м. Калґарі (Канада) та Українська католицька освітня фундація в Канаді 11 травня організували онлайн-подію «Збережемо УКУ сильним» («Keep UCU Strong») у межах кампанії для підтримки студентів «Adopt a Student». Під час заходу зібрали 84 тисячі канадських доларів, завдяки яким вдасться забезпечити двадцять річних стипендій для студентів УКУ.
2 травня УКУ відвідав архиєпископ Нью-Йорка, американський кардинал Католицької Церкви Тімоті Долан. Разом з архиєпископом-митрополитом Львівським РКЦ Мечиславом Мокшицьким та делегацією, кардинал Тімоті Долан зустрівся з керівництвом Українського католицького університету, з сім’ями вимушених переселенців, які на час війни знайшли прихисток в УКУ, та зі студентами-волонтерами Волонтерського центру УКУ.

«Я думав, що приїду в Україну і побачу велике пригнічення, депресію. Так, я бачу сум і біль через війну і я пригнічений цим, але я захоплений життєстійкістю, надією і солідарністю українців», – зазначив архиєпископ Нью-Йорка.
Фронт гостинності
Як і у перші два місяці війни, локації УКУ продовжують приймати внутрішньо переміщених осіб та гостей з різних регіонів України, надавати їм відповідний супровід та підтримку.
За третій місяць війни у різних локаціях УКУ було поселено 58 вимушено переселених осіб, всього ж за 3 місяці війни – 827 осіб. У Колегіумі УКУ та в приміщенні на проспекті Івана-Павла ІІ зараз проживає 125 осіб, з них 73 – вимушено переселені особи.

УКУ продовжив надавати прихисток для гостей: представників організацій, котрі прибули до Львова з інших регіонів України чи з-за кордону під час війни для надання різноманітної допомоги, здійснення волонтерської і професійної діяльності. Представники 15 різних організацій і надалі використовують навчальні аудиторії університету у різних локаціях для своєї діяльності.
Також впродовж 3-х місяців війни було проведено 5 майстер-класів з малярства на склі з тимчасово переселеними особами, дітьми та волонтерами, які перебували у різних локаціях УКУ. Загалом у часі воєнного стану у них взяло участь понад 70 учасників.

Молитовний фронт
Крім звичних щоденних літургійно-богослужбових практик, Деканат душпастирських справ забезпечує духовну опіку для переселенців, які мешкають в локаціях УКУ.
4 травня у храмі святої Софії-Премудрості Божої в УКУ брати з міжнародної християнської спільноти Тезе (Франція) молилися разом зі студентами УКУ та львів’янами, висловивши у такий спосіб солідарність з українцями у часі війни. Брати висловили захоплення силою та мужністю українців під час війни.

«Коли під час молитви у храмі увімкнулась сирена, ми не знали що станеться. У цей момент я чітко зрозумів, що не так важливо, яке повідомлення ми хочемо донести до українців. Бо саме ви, українці ― є тим важливим повідомленням для нас. Тому що ви стоїте, ви сильні. Ми захоплюємось вашою силою та мужністю. Надзвичайно зворушливо бути з вами в цей час війни, війни, якої ніхто з нас не очікував. З моменту повномасштабного вторгнення росії на територію України ми з вами є дуже близькими і хочемо висловити свою дружбу та підтримку цим візитом», ― зазначив брат Бенуа у храмі Святої Софії – Премудрості Божої.
19 травня відбулися випускні урочистості формаційної програми студентського Колегіуму «Християнська духовність у постмодерній добі». «Під час випускних урочистостей кожен мав нагоду поставити свічку на карту України в той регіон, звідки він родом, або за який хоче помолитися. Я поставив свічку на Чернігів, тому, що це місто, звідки я родом. — каже випускник першого року формаційної програми Ярослав Волянінов. — Це місто моєї гордості. Місто-герой. І я надзвичайно вдячний захисникам за їхній поклик серця й душі. Бо розумію, що якби не вони, мого рідного міста могло би вже не бути».
Серед іншої діяльності Деканату душпастирських справ можна виділити також такі події:
- о.Володимир Гриб записав ряд відео на основі книги святого Івана Павла II «Любов і відповідальність»
- молитовний поетично-пісенний вечір
- реколекції для студентів УКУ, де духовні науки й молитви були поєднані з мандрівкою на конях.
Психологічний фронт
Психологи університету організовували онлайн-зустрічі, лекції та бесіди на різні психологічні теми. Факультету наук про здоров’я продовжує видавати «Дайджесті здоров’я»: публікації задля розширення знань та навичок психологічної самодопомоги і адаптації в умовах війни. Студенти і викладачі психології продовжили консультаційну роботу центрів, служб та різних закладів м. Львова, які надають допомогу вимушено переміщеним особам та постраждалим від війни.

«Ми продовжуємо свою діяльність, працюючи з людьми і для людей. Старатимемось відповідати на актуальні запити, які диктуватиме нам життя, підтримуючи людей у сфері психічного, фізичного і соціального здоров’я. Наше навчання ніколи не було надто теоретизоване. Велику увагу ми приділяємо практичним навичкам студентів. Частину курсів викладаємо за методикою суспільно орієнтованого навчання, що передбачає активну взаємодію з громадою і людьми, спрямовану на вирішення актуальних для населення проблем», — зазначає Світлана Стельмах, декан Факультету наук про здоров’я.
Продовжує роботу психологічна «Порадня». Психологи університету розпочали співпрацю з колегами зі США в межах проєкту «Центр медицини розуму і тіла» (The Center for Mind-Body Medicine). В рамках співпраці було проведено тренінг для військових капеланів УГКЦ про подолання наслідків воєнної травми.
Культурний фронт
Шкільний театр УКУ «На Симонових стовпах» (ШТУКУ) тримає мистецький фронт. Протягом місяця відбулося 3 вистави. Розпочато збір коштів на підтримку акторів, режисерів та інших діячів театру та мистецтва, які зараз на сцені бойових дій у гарячих точках, захищають українців і дарують можливість творити у часі війни.

Завершена двомісячна лабораторія фізичного театру за методологією французької театральної школи Le Coq двома презентаціями, виставкою художніх робіт у «Світлиці» студентського центру. Протягом місяця відбулось 29 майстер-класів з пластики, співу та акторської майстерності.

Створена палітра відео мініатюр до святкування Великодня:
І до дня Матері:
Показ вистави за поемами Тараса Шевченка був представлений для німецькомовної аудиторії Австрії із субтитрами німецькою мовою та у супроводі розлогого інтерв’ю про російсько-українську війну, ситуацію в Україні та мистецький фронт ШТУКУ:
У рамках мистецьких ініціатив ШТУКУ було зібрано близько 30 тисяч гривень на гуманітарні потреби міста Харкова та воїнів-митців, що зараз на варті.
Читайте також: 2,37 млн дол. – внесок УКУ для перемоги України за два місяці війни
Велика вдячність нашим партнерам-благодійникам за їхню допомогу Україні за три місяці війни:
Ukrainian Catholic University Foundation (USA)
Ukrainian Catholic Education Foundation (Canada)
Філадельфійська Митрополія УГКЦ в США
Католицькі єпархії Німеччини
«Пласт» (Франція)
CNEWA (Canada)
Фонд «Renovabis» (Німеччина)
Porticus
UNICEF
L’Œuvre d’Orient
Фонд Джинджер
Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів
Університет Нотр-Дам (Австралія)
Drs Timothy and Luba Flanigan
Католицький фонд миру (Гамбург)
McKinsey for Children
Сотні благодійників зі США, Канади, Австралії та країн Європи
Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну»
United States Conference of Catholic Bishops
The Bradley Foundation
Ono Academic College
BESCHUT
Читайте також:
2,37 млн дол. – внесок УКУ для перемоги України за два місяці війни