“Церква дала життя університету, а університет живить Церкву”- владика Борис Ґудзяк отримав нагороду Університету Нотр-Дам (США)
Одразу після випускних урочистостей стіни університету прийняли делегацію з Університету Нотр-Дам, яка приїхали, щоб вручити нагороду митрополиту й архієпископу, Президенту УКУ, владиці Борису Ґудзяку. Під час урочистого ланчу провідний американський та український виші також підписали меморандум про співпрацю та обговорили, як міжрелігійний діалог може зміцнити громадянське суспільство на симпозіумі “Faith and Freedom: strengthening civil society through inter-religious dialoge”. У тексті розповідаємо детальніше.
Перед урочистим ланчем, який УКУ організував для делегації з Нотр-Даму, друзів та медіа, до присутніх із вітальним словом звернувся Декан факультету суспільних наук УКУ Володимир Турчиновський. Він запросив до перегляду двохвилинної стрічки, яку у вересні 2017 року підготував Університет Нотр Даму під час візиту до УКУ на конференцію католицьких університетів. Назва стрічки «Fighting for the freedom of thought» відсилає до України часів Революції Гідності. У двох хвилинах відео розповідає не лише про події в країні у 2013–2014 роках, а і про іншу історію — солідарності, взаємопідтримки та невтомної праці для того, щоби зміни не пройшли безслідно. Дякуючи Університету Нотр-Дам за підтримку, Володимир Турчиновський запросив до слова президента Університету Нотр-Дам, о. Джона Дженкінса.
Президент одного з провідних католицьких вишів світу зауважив, що відзначити самовіддане та вірне служіння владики Бориса є для нього честю. «В умовах численних викликів архиєпископ Борис Ґудзяк зробив Український католицький університет центром культурної думки та християнського свідчення, а також майданчиком для формування покоління українців, спроможних своїми цінностями та служіннями змінити країну на краще. Разом із цим він рішуче та віддано провадив пастирську опіку для вірних Української католицької церкви» — сказав він.
«Місяць тому в американському посольстві в Києві ми слухали від одного дипломата, як швидко та потужно розвивається Український католицький університет. Ви не лише побудували нові споруди, не лише звели прекрасну церкву тапривабили до себе найталановитіших студентів. Найважливіше — що митрополит Борис Ґудзяк наповнив УКУ моральною доброчесністю: тут немає місця для корупції, тут не можна купити собі місце — його потрібно заслужити. Архиєпископ Борис Ґудзяк збудував шанований університет, де забезпечено середовище довіри. За те, що архиєпископ збудував університет, який надихає світ історіями про мучеників віри, який підштовхує людей прислуховуватися до осіб з особливими потребами та який допомагає зцілювати суспільство, за віддачу й самовідданість», — заявив президент Університету Нотр-Дам, отець Джон Дженкінс.
Після отримання нагороди, зі словами подяки звернувся до присутніх і владика Борис Ґудзяк. Він наголосив, що цю нагороду отримує не лише він, а й усі його попередники, які зробили величезний внесок своєю працею в те, щоб Український католицький університет з’явився та розвивався: «Я такий щасливий бути членом Тіла Христового, і я такий щасливий бути членом universitas profesorum et studiorum! Тому що знаєте, у сучасній історії не існує такої інституції, такої спільноти, яка б мала довшу безперервність, ніж Католицька Церква. Жодна інституція не доклалася більше до соціальної справедливості, рівності, освіченості, винайдення абеток, ніж Католицька Церква. Подумайте про це. Подумайте про інституції, які ви знаєте та поважаєте. Дві тисячі років — промовляти до кожної культури, побувати в кожній країні. Це може бути найбільш зворушливим аспектом цієї нагороди, що одним із попередніх лауреатів цієї нагороди була Мати Тереза. Як вона зійшла вниз, як вона зійшла до вбогих, вмираючих, гинучих — і вона зробила це, як католицька монахиня. Це прекрасно — бути членом цієї Церкви».
І водночас сьогодні у світі немає більш шанованої інституції, ніж університет, — зауважив він. Кожен хоче, щоби їхні діти навчались в університетах. Люди жертвують багато чим щоби їхні діти могли навчатися в університетах. Численні мільйони українців покинули свої домівки, свою країну, своїх дітей, щоби працювати у важких обставинах, щоби їхні діти могли навчатися в університетах. І я думаю, що тепер є цей час для Католицької Церкви, яка винайшла університет таким, яким ми його знаємо — час узяти повне право власності над своєю інституцією, над своїм винаходом, яким вона ділиться так щедро, і йти разом з університетом туди, де люди так потребують звістки про спасіння в Христі. Великим непорозумінням є, коли існує конфлікт між Церквою та університетом, тому що саме Церква дала життя університету, а університет дає Церкві багато поживи»
Після вручення нагороди Президент Університету Нотр-Дам о. Джон Дженкінс та Президент УКУ Борис Ґудзяк підписали меморандум про дружбу та партнерство між університетами. На подяку Університету Нотр-Дам ректор о. Богдан Прах та Президент Борис Ґудзяк подарували копію ікони 15 століття, написану учнями іконописної школи та збірку історій більше ніж 200 мучеників греко-католицької церкви часів залізної завіси. За допомогою фотографій, документів та фрагментів мемуарів та інтерв’ю цей альбом дозволяє дізнатися про трагічний, та героїчний шлях Української Греко-Католицької Церкви в ХХ столітті.
Лауреатами Університету Нотр-Дам раніше були також президент США Джиммі Картер і його дружина Розалін, Мати Тереза, північноірландський політик Джон Г’юм, архиєпископ Сараєва, кардинал Вінко Пуліч, засновник спільноти «Лярш-Ковчег» Жан Ваньє.
За словами отця Юрія Аввакумова, у минулому – декана Гуманітарного факультету УКУ, а сьогодні – викладача Університету Нотр-Дам, вручення нагороди та підписання меморандуму свідчать не лише про міжнародне визнання та захоплення стрімким розвитком УКУ, а й про ще один великий крок на шляху до майбутніх досягнень.
У рамках урочистого вручення премії в університеті також організували симпозіум про те, як міжрелігійний діалог впливає на згуртованість у суспільстві. Під час події виступили Мирослав Маринович, Олег Турій, Володимир Турчиновський та Дмитро Шеренговський. Подивитися відео із симпозіуму можна тут.