Церква протистоїть алкоголізмові
“Сила одиниці та всього народу лежить у тверезості…” – ці слова Митрополита Андрея Шептицького стали своєрідним гаслом відкритої конференції до Дня хворого на тему «Проблематика алкоголізму: актуальний стан, лікування, душпастирська допомога», що відбулася 27 квітня. Захід організувала Комісія у справах душпастирства охорони здоров’я Львівської Архієпархії УГКЦ за підтримки Українського Католицького Університету.
Упродовж конференції учасники – представники церковних і державних структур, богослови, історики, душпастирі, медичні та соціальні працівники, студенти – розглянули цілу низку питань: сучасний стан проблеми алкоголізму на Львівщині, лікування алкогольної залежності, потреба душпастирської опіки священика над такими хворими тощо. Архієпископ Львівський владика Ігор Возьняк, з благословення якого відбувався цей захід, особливо наголосив на тому, що час робити “практичні кроки, які б допомогли залежним людям вийти з критичного стану, змінити моральний і фізичний спосіб життя на кращий…” Одним із таких кроків, як вважає владика, мало б стати звернення до обласної та вищої державної влади з вимогою розпочати серйозну “війну” з цією проблемою саме на державному рівні.
На думку директора Інституту історії Церкви при УКУ д-ра Олега Турія, в сучасних обставинах не потрібно нехтувати й історичним досвідом нашої Церкви в цій царині. Яскравим зразком активної участі УГКЦ у боротьбі з пияцтвом наприкінці ХІХ століття є діяльність Митрополита Йосифа Сембратовича, поміж іншим – його пастирське послання “О високім достоїнстві чоловіка”, написане й розіслане галицькому духовенству 1874 року. У ньому розглядався актуальний стан проблеми, було чітко вказано, чому пияцтво є гріхом і до яких гріхів призводить, а також конкретні шляхи, якими цю проблему треба вирішувати, серед них – створення на парафіях товариств тверезості, що, як засвідчив досвід, справді ефективно протистояло розповсюдженню пияцтва.
Не оминули увагою на конференції і погляду молоді на цю проблему, адже велику частку алкогольнозалежних сьогодні становлять молоді люди й підлітки. Його представила у своїй доповіді учениця однієї зі шкіл Львова, яка слушно наголосила на тому, що дуже важливо насамперед зрозуміти причини, що спонукають молоде покоління до надмірного вживання алкоголю чи наркотиків, бо часто мотивом для цього стає байдужість із боку дорослих до життя власних дітей, їхній приклад, навіть спонукання – пряме або й опосередковане, через рекламу. Таким чином, підхід до вирішення цієї проблеми обов’язково повинен враховувати дуже різні аспекти життя сучасної молоді, не зупиняючись тільки на зовнішніх проявах цієї хвороби тіла й душі.