Цифровий атлас: допомога у переосмисленні сучасності України
18 вересня 2018 р. співпраця працівників Українського католицького університету з Українським Науковим Інститутом Гарвардського університету дала свій результат у формі семінару-презентації інтерактивного атласу України у Великому залі Центру Шептицького.
МАПА є не просто веб платформою картографічного атласу – це повноцінний інтерактивний продукт із необмеженою кількістю варіативних відповідей на сучасні питання. Цікавить, який відсоток людей та в яких регіонах України підтримують переселенців чи воїнів АТО, або яка кількість жертв «Голодомору» – саме тут є чіткі відповіді у візуальній формі. При тому, що користувач може змішувати найрізноманітніше «меню» питань до карти, порівнюючи їх між собою. Це – відкрита для всіх бажаючих інтернет-платформа, яка буде найбільш цікавою науковцям, журналістам чи аналітикам, або всім хто досліджує історію і сучасне суспільство України. У проекті використані останні інновації інформаційних технологій для вивчення ключових питань української історії (модулі «Генеалогія Русі», «Історичне Поділля», «Голодомор») та сучасної соціальної і політичної географії.
«Переосмислюючи історію і сучасність України. МАПА. Інтерактивний атлас України», саме такою була назва семінару, перша частина якого була спрямована на пояснення, що є «всередині МАПИ» і, як з нею працювати.
«Дані проекту неодноразово використовували дослідники та журналісти, особливо у гарячих дискусіях на історичну тематику, зокрема під час останньої російсько-української «медійної війни», стосовно походження Анни Ярославни, а також в дискусіях навколо оцінки демографічних втрат України внаслідок Голодомору 1932-1933 рр.», – наголосила Вікторія Середа доцент кафедри соціології УКУ.
Друга частина семінару проекту «МАПА» мала на меті поділитися відкриттями, зробленими на підставі роботи з Цифровим атласом України. Демограф Наталя Левчук продемонструвала, як нанесення даних на карти Атласу МАПА сприяло виявленню тих чинників, що спричинили регіональні розбіжності у демографічних втратах під час Голодомору. Зокрема, історик Сергій Плохій проаналізував динаміку та географічний вимір «Ленінопаду», зміни ставлення до радянських та нео-радянських історичних наративів та регіональне відображення цих процесів на мапі України: «Український регіоналізм, історичне минуле та «мовне» питання нерідко ставали джерелом гострих дискусій чи передвиборчих маніпуляцій. «Сучасний Атлас» – другий розділ платформи «МАПА», дозволяє всім зацікавленим власноручно здійснювати порівняльний міжрегіональний аналіз ідентичностей, мовних преференцій та практик в сучасній Україні, візуалізувати ставлення мешканців країни до історичного минулого на підставі найновіших соціологічних даних, прослідкувати перебіг «Ленінопаду» після Євромайдану».
В свою чергу соціолог Вікторія Середа розглянула проблематику макро-регіонального представлення соціологічних даних, регіональні особливості ставлення до минулого та «мовного питання» в Україні.
Хочемо додати, що дослідники у даний час здійснюють розробку та вдосконалення мовного модулю України, зокрема наповнення інформації щодо найрізноманітніших поділів, як спілкування українською, російською, суржиком та двомовність, рівно ж досліджують практичний вимір використання тієї чи іншої мови як вдома згідно із поділу на великі урбанізовані міста та регіони.
Представлення і ознайомлення даного проекту в стінах УКУ відбувається вже вдруге, вперше презентація (http://sociology.ucu.edu.ua/mapa-presentation-2017/) відбувалась 2017 року для студентів «Програми соціологія».
Андрій Шестак