Українське товариство Оксфордського університету очолив випускник УКУ
На початку березня відбулася урочиста Інавґурація Українського товариства Оксфордського Університету(УТОУ), яке з групою українських та британських студентів заснував і очолив випускник та викладач УКУ Роман Завійський.
Ідея заснування УТОУ витала в головах багатьох українців, які в різних періодах історії навчалися в Оксфорді, в одному із найпрестижніших університетів світу. Українці брали участь у діяльності Російського товариства, яке ще на початку ХХ століття створив граф Фелікс Юсупов. Декілька разів українці були головами Російського Товариства. І ось щойно на початку 2004 року ідея створення Українського товариства Оксфорду почала набирати конкретики. Врешті-решт заснувати це товариство вирішив випускник УКУ і докторант Оксфорду Роман Завійський.
На питання «Чим УТОУ буде займатись?» його голова не без іронії в голосі відповів: «Часу на те, щоб ліпити вареники мабуть не вистарчить». УТОУ за найбільш суттєвими параметрами відрізняється від традиційного розуміння українських товариств на поселеннях. Вже той факт, що більшість його членів не є українцями говорить сам за себе. «Наша ціль — ширити вартості української науки, культури та духовности в неукраїнському середовищі Оксфордського університету. — говорить п. Завійський. — Це надзвичайно важливо для теперішніх, а, особливо, майбутніх взаємин України та Великобританії. Треба усвідомити, що випускники Оксфорду врешті-решт стають ключовими особами в політичному, економічному та науковому середовищах, як у Великобританії так і у цілому світі. Їх розуміння української проблематики і, врешті-решт, їх особисте ставлення до України як країни із знаними їм людськими потенціями, як до країни, де проживають їх друзі, як до неординарної культурної дійсности — визначатиме динаміку взаємин України із країнами з розвинутою ринковою економікою».
«Весь організаційний процес УТОУ пройшов у доволі депресивних щодо України обставинах. — пригадує Роман Завійський. — На Україну за президентства Кучми дивилися доволі скептично, а вже цей скепсис також накладався на розуміння потреби діяльности такого Товариства. Провидінням стало те, що процес реєстрації завершився у сам пік Помаранчевої революції, коли погляд на Україну в Об’єднаному Королівстві та й в цілому світі кардинально змінився».
Серед студентів Оксфорду особливий інтерес до української проблематики виявляють студенти-міжнародники. Але не тільки. Членами УТОУ стають студенти та професори різних факультетів. Особливо інтерес до української тематики зріс після Помаранчевої революції. Тому діяльність УТОУ фактично є відповіддю на вже існуюче зацікавлення. Головним напрямком діяльності Товариства стане поширення інформації про Україну, про її політичне, економічне, культурне життя шляхом проведення відповідних академічних та культурних заходів. УТОУ запрошуватиме до Оксфорду провідних експертів, відомих людей з України та з-за її меж, які авторитетно висвітлюють внутрішній розвиток України, її місце та роль у світі.
У громадському житті української повоєнної еміграції Великобританії був брак можливостей самореалізації українців у своєму національно-культурному середовищі. Поодинокi представники української інтелігенції або переїжджали до США та Канади, або розчинялися в британському елітному середовищі. «Той факт, що з початком праці Українського товариства у Оксфорді, чим раз, тим частіше стаються випадки, коли добре знані у Великобританії науковці признаються до свого національного коріння, також свідчить про важливість діяльности саме такого Товариства», — переконаний п. Роман.
Великобриатнія назагал буже дорога країна. І освіта в ній також не дешева. Крім того, за переконанням Романа Завійського, сама система освіти в Україні не є достатньо конкурентноздатною щодо системи освіти у Великобританії. Ці два фактори пояснюють, чому українців в Оксфордіi навчається порівняно небагато — лише п’ятнадцять осіб. Але навіть це невелике число українців, які виявляють щире бажання працювати для України, дає можливість попровадити працю УТОУ у відповідному руслі.
Інавґурація Українського товариства Оксфорду відбулася сьомого березня за участі переможиці Евробачення 2004 української співачки Руслани. Професорам, студентам, а також гостям Оксфордського університету, які прибули на урочистість з цілого світу, вона представила свою нову програму. Цього вечора Руслана не лише співала, але також відповідала на чисельні питання авдиторії, які стосувалися останніх подій в Україні. На моє запитання, адресоване п. Романові: «Як вам вдалося запросити Руслану до участі у відкритті Товариства?», він відповів: «Магічне слово «Оксфорд». Виступити в цьому університеті не відмовляється жоден артист, виконавець, письменник, науковець. Тому запросити Руслану взяти участь у інавґурації Товариства для нас не складало великого труду. Кожна подія, яка відбувається в Оксфорді, привертає увагу, викликає довіру, вважається авторитетною. Тому той факт, що УТОУ стало інтегральною частиною цього знаменитого Університету, вже сам по собі є дуже важливою подією не тільки для українців, які навчаються в Університеті, але також і для України загалом».