УКУ
UKENGLISH
  • Абітурієнтам
  • Навчання
  • Наука
  • Духовність
  • Життя в спільноті
  • Про УКУ
    • Положення про організацію інклюзивного навчання осіб із особливими освітніми потребами у Закладі вищої освіти «Український католицький університет»
    • Супровід студентів із особливими освітніми потребами
  • Повернення на кампус
  • Covid-19
  • Студентам
  • Випускникам
  • ВИКЛАДАЧАМ ТА ПРАЦІВНИКАМ
  • медіа
  • Доброчинцям
  • Контакти
  • Головна
  • Новини
  • Український католицький університет сприяє становленню богословської…
ПОВЕРНУТИСЬ
  • ПОДІЛИТИСЬ:

Український католицький університет сприяє становленню богословської науки в Одесі

Понеділок, 29 Квітня, 2013

Серією лекцій про християнське суспільне вчення щодо екології завершилася 20 квітня в Одесі Сертифікатна програма Українського католицького університету «Християнська ідентичність і сучасні суспільні виклики». Протягом останніх п’яти місяців вірні різних церков, деякі з яких доїжджали з Києва, Хмельницького, Ізмаїла, вивчали різні аспекти християнського вчення щодо політики, економіки, екології, соціуму та правознавства.

Фото Одеса 3Організатором цієї, вже другої, сертифікатної програми виступила кафедра богослов’я УКУ у співпраці з Одесько-Кримським екзархатом УГКЦ, Німецької Євангелічно-лютеранської церквою в Україні, Школою апостольства мирян (РКЦ), Київською духовною академією (УПЦ МП), Християнським гуманітарно-економічним відкритим університетом та Південноукраїнським національним педагогічним університетом ім. К.Д. Ушинського.

Як зазначив перед відкриттям програми ректор УКУ владика Борис Ґудзяк, важкі часи і складні соціально-економічні та політичні обставини мають один великий позитив — вони примушують думати, питати і ставити перед собою основні виклики життя. «Сьогодні в Одесі — в місті особливої динаміки на початку ХХІ століття, місті-порті, місті посткомуністичної дійсності, яка стикається з потужними течіями постмодернізму — виникає питання людини: «Ким я є? Яке моє призначення? У чому полягає моя гідність? Чи є якась надія на мене, на мою сім’ю, на мою країну, на моє покоління?». За словами ректора, богослови, які приїжджали до Одеси з Українського Католицького Університету — це молоді люди, які ці питання «промололи», які самі знають, що це є біль, збентеження, які живуть жертовно, «які мали, Богу дякувати, особливу нагоду пізнавати світ і вчитися в різних країнах, але з любові до своєї землі повернулися в Україну, щоб ділитися із ближніми своїми знаннями, інтуїціями, пошуками і знахідками».Фото Одеса 2

Одеса займає на богословській мапі країни не перше, але й далеко не останнє місце. Чимало відомих в Україні богословів та релігійних філософів мають до цього південного причорноморського міста безпосереднє відношення — хтось за фактом свого народження тут, хтось завдяки перебуванню та праці протягом тривалого або нетривалого часу. Але головна риса богословської Одеси — багатоконфесійність.

Вже з першої половини ХІХ століття в Одесі діє Одеська духовна семінарія УПЦ МП, у 1917-1919 рр. тут знаходилася семінарія Римо-Католицької Церкви, з 1989 року працює богословська семінарія євангельсько-баптистської спільноти. У 1997 року протестантами був заснований Християнський Гуманітарно-Економічний Університет з кафедрою богослов’я, в 2003 році — Школа апостольства мирян (РКЦ). З 2004-го по 2007 рік відбувалося навчання в рамках Інституту вищої релігійної культури (УГКЦ), в якому викладали професори з УКУ та Люблінського Католицького Університету. Свої навчальні програми різного рівня мають також представники інших релігійних течій Одещини.

В 2011 році потреба в духовно-богословському навчанні місцевих вірних надихнула Одесько-Кримського екзарха УГКЦ кир Василія Івасюка звернутися до завідувача кафедри богослов’я УКУ Віктора Жуковського з проханням розпочати в Одесі серйозну богословську освітню програму. В результаті вже у вересні місяці стартувала річна Сертифікатна програма з богослов’я, метою якою було проголошено сприяння духовному і богословському зростанню християн на шляху пізнання Бога, виходячи з Божественного Об’явлення, Східнохристиянського Передання, церковного вчення та літургійного життя Церкви.

ФОТо Одеса 1У 2012-2013 роках Друга Сертифікатна програма УКУ в Одесі під назвою «Християнська ідентичність і сучасні суспільні виклики» стала логічним продовженням першої, але на відміну від неї викладачами вже були не тільки греко-католики, але й богослови з УПЦ МП, РКЦ, Лютеранської Церкви і баптистсько-євангельських спільнот.

«Для організаторів та співорганізаторів важливим було у першій програмі глибоко ознайомити студентів з віровченням Церкви, її молитовно-літургійним життям, з біблійним та моральним богослов’ям, — каже завідувач кафедри богослов’я УКУ, викладач одеської програми Віктор Жуковський. — Натомість, наступна програма мала завданням показати, як віра і молитва Церкви повинні впливати на активну і діяльну позицію християн у справі оздоровлення суспільства, його духовних і моральних недуг, у сфері політики, економіки, культури чи довкілля.»

«Коли я тільки прийшов до Одеси, — розповідає Одесько-Кримський екзарх кир Василій Івасюк, — я подивився на місцевих людей, і моїм першим кроком було запросити сюди відомих богословів та науковців, щоби познайомити одеситів з Греко-Католицькою Церквою. Мирослав Маринович і Олег Турій стали тими першими лекторами. Потім були різні наукові семінари та конференції, кількарічний Інститут Вищої Релігійної Культури, втім Сертифікатна програма УКУ з богослов’я.»

За словами єпископа, науково-богословські освітні ініціативи вкрай необхідні Одесі. «Дякую Віктору Жуковському і УКУ за цю програму, яка дала дуже сильний позитивний ефект. На жаль не так багато людей долучилися, як можна було би очікувати від мільйонного міста… Дуже хотілося би цю програму продовжити, бо наука відкриває правдиву дорогу до спасіння», — зазначив екзарх.

«Внутрішній богословський діалог між учасниками та викладачами програми, які належать до різних християнських конфесій, різного віку і фаху, був прекрасним каталізатором не лише відповідей на питання особистого духовного пошуку, а й на проблеми церковної ідентичності у реаліях українського суспільства у якому і серед якого Церква живе, — коментує Віктор Жуковський. — Такий підхід по-особливому працював в Одесі, яка конфесійно і національно є, мабуть, найстрокатішим містом в Україні.»

За словами львівського богослова, в одеському контексті пошук ефективних моделей глибинного внутрішньо-християнського діалогу є фундаментом для активної громадянської позиції у відстоюванні як прав людини, так і загальновизнаних християнських суспільних принципів, таких як солідарність, субсидіарність, спільне добро і гідність людини. «Від того, як християни відстоюють правду і справедливість на різних рівнях суспільного життя, залежить наскільки їхнє християнство є справжнім і зрілим, наскільки сформованим є християнське середовище, щоб ціннісно впливати на прийняття рішень у різних кабінетах міської влади» — вважає Віктор Жуковський.

Ректор Християнського Гуманітарно-Економічного Відкритого Університету, викладач Програми Ростислав Крижановський (м. Одеса) вважає, що ця богословська ініціатива актуальна не лише для Одеси і одеситів, але і для всієї України завдяки своїй різноаспектності і широті охоплення, оскільки розглядає в тісному взаємозв’язку духовність, релігію і різні світові проблеми. «З кожним роком проблеми суспільства, яке відкидає християнство тільки поглиблюються, а погіршення екології взагалі з кожним днем ​​наближає апокаліпсис, — каже ректор ХГЕУ. — Потрібно пізнавати волю Бога щодо світу і людства, вивчати Його Слово щодо творіння, саме це і дозволяє робити Сертифікатна програма УКУ. Незважаючи на всі труднощі, потрібно цю програму і далі продовжувати», — підкреслив Ростислав Крижановський.

Розпитуючи викладачів УКУ про їхні враження від одеської Програми можна було не раз почути фразу «особлива аудиторія». «Одеські слухачі дуже мені сподобалися, — відгукується доктор догматичного богослов’я священик Олег Кіндій, який мав лекції у сертифікатній програмі першого року. — Це допитливі і приємні в спілкуванні люди, думки яких я з превеликим інтересом слухав.»

Самі студенти Сертифікатної програми однодумні стосовно необхідності надалі проводити подібні програми. «Я з радістю користувалася можливістю вивчати науку Церкви від грандів вітчизняного богослов’я, — каже парафіянка УГКЦ, психолог Оксана Хлюстіна (м. Одеса). — Це відкрило для мене яскравий та багатющий світ, з якого я не тільки користаю сама, але маю чим поділитися з іншими.»

«Дуже сподобалася інтенсивність навчання, особливо перший рік програми, сподобалось спілкування і рівень викладачів, — ділиться своїми враженнями Наталя Броницька, вірна УПЦ МП (м. Ізмаїл). — Особливо вразив масштаб особистостей викладачів — це одне з найсильніших вражень. Можливо, прослуханий матеріал можна було б і знайти де-небудь, але вплив особистості нічим не можна замінити.»

Православна Наталя Броницька каже, що не відчувала ніякого дискомфорту від того, що, будучи вірною УПЦ, слухала лекції переважно греко-католицьких богословів. «Як представник домінуючої у регіоні конфесії я не відчувала утиску своїх прав, хіба що зустрічалися деякі незначні доктринальні відмінності. Якщо ця програма УКУ буде де-небудь дублюватися, усім православним братам і сестрам я раджу взяти в ній участь.»

Ще один православний вірний Олексій Терновий (м. Хмельницький) також дає високу оцінку викладам. «Дуже цікава програма, — каже Олексій. — Я вчився в Одеській духовній семінарії Московського Патріархату, в майбутньому планую бути священиком, тому ця Сертифікатна програма допомагає мені поглиблювати свої знання і бути в курсі того, що християнство може відповісти на сучасні суспільні виклики.»

Катерина Влас, релігієзнавець, аспірантка Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова (м. Київ) каже, що з викладів дізналася про «різні цікаві речі», про які не почула б десь в іншому місці. «Такі заходи є дуже корисними з точки зору нових знайомств і налагодження професійної комунікації», — вважає науковець.

«По-перше, треба віддати належне відкритості програми для християн всіх конфесій, це важливо, — коментує ще однин київський студент програми УКУ Сергій Найдьонов, директор Інституту Церковно-державних відносин (м. Київ). — Так само це стосується просвітницького характеру програми. Дуже важливо дослідити питання ідентичності, свободи і відповідальності, місце і роль Церкви, священика, християнина в сучасній Україні, і роль України в світі».

Серед побажань на майбутнє слухачі просили про більшу рекламу подібних заходів з тим, щоби до Програми могли долучитися більше учасників, оскільки горизонтальне спілкування студентів має дуже сильний збагачуючий ефект. Важливо також на майбутнє  передбачати час на знайомства, неформальне спілкування і поділ досвідом.

 «Такі духовно-освітні ініціативи покликані допомогти християнам різних конфесій об’єднатись і зайняти чітку, принципову та активну християнську позицію у наболілих питаннях міста, від найдрібніших до глобальних і доленосних, — впевнений Віктор Жуковський. — Саме тому сертифікатні програми кафедри богослов’я Українського Католицького Університету, які проходили останні два роки в Одесі стали ще одним каменем у побудові духовно і морально зрілого, відкритого і діалогічного суспільства.»

Сподіваємося, що ці засіви українських богословів не тільки зійдуть в Одесі жвавими паростками, але й призведуть до якісного зростання богословської думки регіону, а згодом і до появлення власної богословської школи, досягненнями якої гордилися би і Церква, і місто, і народ. Бо без богослов’я Церква не росте, а відповідно не може ефективно впливати на суспільство.

Михайло Шелудько

м. Одеса

Mail

Дайджест подій та новин

Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку

Вам буде цікаво

Четвер, 21 Січня, 2021
Борис Ґудзяк: «Людські стосунки — найбільше мистецтво»
Середа, 20 Січня, 2021
«Матеріальну допомогу на Схід можна передати поштою, але нею не...
Неділя, 17 Січня, 2021
Шептицький очима студентів
П'ятниця, 15 Січня, 2021
В УКУ стартував конкурс на отримання стипендій. Розповідаємо як податись!
Середа, 13 Січня, 2021
Успішні стартапи в Україні: Центр підприємництва УКУ поділився результатами роботи 
ПІДТРИМАТИ УКУ СТАТИ СТУДЕНТОМ
Ми в соцмережах:
Меню
  • Абітурієнтам
  • Навчання
  • Наука
  • Духовність
  • Життя в спільноті
  • Про УКУ
    • Положення про організацію інклюзивного навчання осіб із особливими освітніми потребами у Закладі вищої освіти «Український католицький університет»
    • Супровід студентів із особливими освітніми потребами
Навчання
  • Факультети
  • Бакалаврат
  • Магістратура
  • Аспірантура
  • CMS УКУ
  • Сервіси ІТ
Про УКУ
  • Управління та адміністрація
  • Офіційна інформація
  • УКУ від А до Я
  • Вакансії
  • Контакти
УКУ

Секретаріат УКУ
Вул. Іл. Свєнціцького, 17
м. Львів, 79011

Секретаріат УКУ
Тел.: +38 (032) 240-99-40
Ел. пошта: [email protected]

Усі права застережено © 2021 Український Католицький Університет

Зроблено у Qubstudio