Українська капеля бандуристів імені Т.Шевченка заспівала в храмі Святої Софії-Премудрості Божої
З нагоди столітнього ювілею, капеля бандуристів із Північної Америки подарувала благодійний концерт спільноті УКУ. Під час ювілейного гастрольного туру колектив завітав не лише до Львова, а й до Києва, Чернігова, Луцька та інших міст України.
Під час виступу в храмі Святої Софії-Премудрості Божої капеля виконала близько десяти пісень, а наприкінці виступу спільнота УКУ разом із колективом стоячи заспівала «Боже, великий, єдиний».
У репертуарі колективу — більше 600 пісень, серед яких релігійні, стрілецькі та повстанські твори. Спів чоловічої капели супроводжує гра на бандурі, яку диригент Олег Махлай називає вікном в Україну: «Більшість людей у Штатах навряд зможуть знайти Україну на мапі, але коли вони чують бандуру, вони знайомляться з нашою культурою та дивуються її красі».
Капеля імені Т.Шевченка має складну та цікаву історію, яка починається ще в 1918 році в Києві. Саме тоді Василь Ємець створює колектив «Кобзарський хор», який у 1935 році об’єднався з Полтавською капелою бандуристів під керівництвом Гната Хоткевича та Володимира Кабачка. А згодом, попри репресії, Другу світову війну та еміграцію, історія капелі вже з назвою ім Т. Шевченка продовжується в 1949 році в Детройті, США. З тих пір, капеля виступає в Північній Америці, Австралії, Європі та Україні. Дякуючи колективу за плекання української пісні, проректор із розвитку та комунікацій Наталя Климовська порівняла столітній тернистий шлях капелі зі складною дев’яносторічною історією УКУ, що є спадкоємцем Греко-Католицької Богословської Академії, заснованої митрополитом Андреєм Шептицьким у 1928 році. «Ви — це історія українського народу в пісні», — додала вона.
Художній керівник та диригент Олег Махлай каже, що серед його колективу немає професійних музикантів: «Ці люди — стоматологи, будівельники чи студенти, та незважаючи на це, вони готові вкладати свій талант, час та гроші в те, щоби капелла існувала, щоби світ бачив, якою є українська культура та музика». Цікаво, що сам Олег Махлай, крім диригування та викладання при Школі гри на бандурі, працює за фахом суддею адміністративного суду в штаті Огайо.
Підготувала Катерина Глущенко