УКУ презентував Василіянському чину монографію про Святотроїцький монастир у Вільнюсі
22 травня у Василіянському інституті філософсько-богословських студій імені Йосифа Велямина Рутського в Брюховичах відбулася презентація трьох книг колективної монографії «На перехресті світів: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі» в рамках міжнародного дослідницького проекту Українського католицького та Вільнюського університетів, що реалізовувався впродовж 2015-2018 років. Спільний науковий доробок 10-ти литовських і 12-ти українських вчений спочатку було опубліковано у Видавництві Вільнюського університету двома ідентичними за змістом книгами литовською та українською мовами, а цього року побачило світ друге, виправлене і суттєво доповнене 912-сторінкове видання монографії з унікальними джерельними матеріалами як 16-й том видавничої серії «Київське християнство».
У своєму вступному слові протоархимандрит Василіянського Чину о. Ґенезій Віомар ЧСВВ високо оцінив науковий доробок двох університетів, «що є причиною радості і честі, оскільки віддзеркалює контекст цілої Церкви і покликаний залишити слід у майбутньому», та висловив глибоку вдячність дослідникам і всім, хто спричинився до появи монографії. Дослідницьку програму «Київське християнство» та її однойменну серію, в рамках якої було опубліковано презентовану монографію, представив декан Філософсько-богословського факультету УКУ о. д-н Роман Завійський. Натомість керівник міжнародного дослідницького проекту і співредактор монографії проф. Ігор Скочиляс поділився з учасниками презентації своїм організаційним і дослідницьким досвідом успішної реалізації такої масштабної наукової ініціативи, наголосивши на плідній співпраці Вільнюського і Українського католицького університетів, які обʼєднали свої зусилля навколо дослідження багатої духовної й інтелектуальної спадщини Василіянського чину.
Автори монографії – к.і.н. Олег Дух з Львівського національного університету ім. І. Франка, ігумен Імстичівського монастиря на Закарпатті о. д-р Павло Кречун ЧСВВ та к.і.н. Іван Альмес з УКУ, представили різні аспекти історії Святотроїцької обителі у Вільнюсі – духовний подвиг і подвижництво святого Йосафата Кунцевича та засновника Василіянського чину Йосифа Велямина Рутського, повсякденне молитовне життя ченців, їхній побут і багатогранне душпастирство у Литві, видавничу й освітню діяльність (зокрема в стінах місцевої єзуїтської колегії та імператорського університету), читацькі практики й інтелектуальні зацікавлення монахів і сестер василіянок. Саме на Святотроїцькій горі у Вільнюсі були закладені основи ідентичності василіян як життєдайної спільноти, Руської Унійної Церкви і сучасної УГКЦ. Особливе зацікавлення учасників презентації спричинила захоплююча історія багатих шляхтянок з впливових магнатських родин Великого князівства Литовського, які, натхнені василіянським благочестям, у XVII-XVIII ст. відмовлялися від мирської суєти, приймали чернечий постриг і вступали до Вільнюського жіночого василіянського монастиря.
На завершення презентації автори монографії урочисто вручили протоархимандритові о. Ґенезію Віомару та ректорові Інституту Рутського о. Пантелеймонові Трофімову свою колективну працю як свідчення плідної академічної співпраці Українського католицького університету та Василіянського чину.