В УКУ діє програма стажування для молодих науковців-філософів: творимо нову академічну традицію
В Українському католицькому університеті вже два роки поспіль діє програма стажування для молодих науковців-філософів, з якої у перспективі планують створити основу для філософського форуму в Україні.
У рамках проекту, який є ініціативою Міжнародного інституту філософської етики і проблем суспільства, фахівці з різних регіонів України мають змогу впродовж місяця проводити академічні дослідження на філософські теми, користуватися ресурсами університету, знайомитися із науковим середовищем і переймати наукові практики. Особливо цінним ресурсом, на базі якого виник сам Інститут, є персональна філософська бібліотека проф. Пітера та Гелен МакКорміків, яку вони подарували УКУ влітку 2012 року. Шість з половиною тисяч томів філософської літератури з цієї збірки допоможуть молодим дослідникам писати дисертаційні праці з філософії та суміжних напрямів.
«У контексті західної академічної традиції програми стажування науковців не є новинкою, але в Україні досі вони мали більш формалізований характер, – зазначає директор Міжнародного інституту філософської етики і проблем суспільства Володимир Турчиновський. – Ми вирішили створити програму, яка стане майданчиком і точкою перетину для різних середовищ та запропонували ідею наукових стипендій для аспірантів, кандидатів наук філософських напрямків. Програма передбачає відповідальність учасників, які самостійно укладають програму свого наукового дослідження і планують час його виконання».
Щоб стати учасником програми стажування, необхідно пройти конкурсний відбір. Перед початком кожного семестру всі охочі надсилають пропозиції щодо своїх наукових робіт на розгляд конкурсної комісії, за результатами якого найкращі отримують запрошення, зазначає Володимир Турчиновський.
«Наукова діяльність потребує виходу за межі свого університету, бо тільки так можна побачити свою діяльність з іншої перспективи – зазначає викладач кафедри філософії Орися Біла. – Вже минуло чотири семестри, і за цей час сформувалася певна традиція участі – люди очікують початку програми і подають документи. Думаю, у довгостроковій перспективі це буде філософський форум, який об’єднає людей нової академічної традиції без спадку радянської системи».
За два роки в УКУ побували сім науковців з Києва, Харкова, Кривого Рогу та Житомира. Серед них двоє аспірантів, які готували свої наукові роботи до захисту під час стажування в УКУ, консультуючись із фахівцями кафедри та використовуючи наукові ресурси Інституту етики.
Учасники програми стажування впродовж місяця проживають у межах університету і мають досить вільний графік роботи – відвідування лекцій, семінарів, бібліотеки, а також спілкування з колегами. Більшість з них дізналися про проект академічного обміну після літньої філософської школи, яка щорічно проводиться в УКУ.
«Після літньої школи я знову захотіла зануритися в атмосферу УКУ і вирішила стати учасником ще й програми стажування, – розповідає учасниця весняного семестру 2014 року Марія Захарченко. – Ще вдома я переглянула електронний каталог і побачила, що в УКУ є джерела, які неможливо знайти на пострадянському просторі і які мені були дуже потрібні для написання наукової роботи».
Учасник осіннього семестру 2014 року Микола Кузін вперше побував в УКУ. Каже, його надихнула атмосфера співпраці: «Моє враження вкладається у формулювання «європейський університет». Тут я побачив, як всі працюють разом, не відволікаючись на щось другорядне. Тут стежать за викликами і тенденціями. Виникає ідея, і ти бачиш, як вона стає практикою. Це по-справжньому європейський підхід».
Цьогорічному учаснику програми, к-ту філософських наук із Житомирського базового фармацевтичного коледжу ім. Г.С. Протасевича Олександру Воронюку також сподобалася атмосфера плідної наукової співпраці. «Я відчув її ще під час літньої школи. Тут можна познайомитися з відомими науковцями з філософського кола. Я змотивований цією програмою, бо хочу вийти за рамки своєї «мушлі» і побачити, як працюють інші. Це інтелектуальне збагачення через спілкування з іншими», – зауважив він.
К-т філософських наук Любов Терехова з Києва зауважила, що академічну етику в дії вивчала не тільки під час семінарів та конференцій, а й під час засідання кафедри філософії. «Мене дуже сподобалося, як тут проводять кафедральні засідання. Працівники з різними науковими статусами ведуть діалог як рівносильні партнери, у якому думка кожного є цінною. Це, власне, була академічна етика в дії, яку я приїхала сюди вивчати».
Програма стажування складається з двох семестрів – весняного та осіннього. По закінченню кожен з учасників готує підсумковий матеріал (наукове есе, доповідь чи статтю) на певну тематику з філософської етики або проблем суспільства і представляє свою роботу на відкритому семінарі.
У 2014 році учасники-науковці представили під час програми стажування такі роботи: «Філософсько-антропологічний вимір генетичних досліджень» (Кирило Азархін) і «Методологічні засади деліберативної моделі демократії» (Марія Захарченко), «Філософсько-антропологічний вимір ліберальної освіти в контексті переозначення поняття освіти в пост-революційній Україні» (Микола Кузін).
У 2015 році – «Академічна етика для українського суспільства» (Любов Терехова), «Культурно-історичні витоки сучасного тероризму» (Катерина Сердюк), «Концтабір як біополітична парадигма сучасності» (Олександр Воронюк), «Історична дійсність та історичне знання: питання структури, об’єктивності та істинності» (Олена Мішалова).
Весняний семестр стажування відбудеться у березні 2016 року. Детальнішу інформацію про умови участі у проекті можна отримати, написавши на e-mail [email protected]
Нагадаємо, Міжнародний інститут етики і проблем суспільства є проектом, який зорієнтований на новий рівень розуміння етичної проблематики та моральних викликів. Окрім літньої філософської школи та програми стажування для молодих науковців, Інститут також займається організацією міжнародних семінарів та конференцій. Важливим його завданням є започаткування Центральної Східноєвропейської етичної мережі співпраці (CEEEN – Central Eastern European Ethics Network) між філософськими навчальними та науковими установами Східної Європи, учасники якої за два роки провели дві конференції в Чехії, наступну конференцію планують організувати в Естонії.