В УКУ розпочалась ярмарка-продаж мистецьких творів в’язнів на підтримку Центру соціальної адаптації для жінок
Більше 100 мистецьких робіт, створених в’язнями, стали лотами виставки-ярмарки на підтримку Центру соціальної адаптації для жінок, яка 30 червня розпочалась в УКУ під патронатом Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава (Шевчука).
Ці твори – експонати Національної пересувної експозиції образотворчого і прикладного мистецтва «Преображення Господньою Любов’ю». Як розповідає протоієрей Костянтин Пантелей, відповідальний за тюремне капеланство УГКЦ, ідея такої виставки виникла ще у грудні 2012 року, і задумувалась як соціальна подія. Вона має на меті залучити суспільство до спілкування з в’язнями, допомогти людям, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, їм це потрібно для успішної соціалізації у суспільстві. Отець розповідає, що перша акція, яку вони розпочали – через соціальні мережі поширювали листи в’язнів, в яких ті просили матеріали для творчої роботи – фарби, папір, бісер чи інструменти для роботи з деревиною.
На 2012 рік на території України були 182 пенітенціарні установи. І кожен в’язень міг взяти участь у виставці. Загалом було подано 176 робіт. «Експозиція почалася в серпні 2013 року. В цей час ми збирали призовий фонд для в’язнів, яке мистецьке журі визначило як переможців. 15 в’язнів – 5 чоловіків, 5 жінок і 5 неповнолітніх – були визначені як лауреати цієї експозиції, які були винагородженні не тільки грамотою, але й грошовою премією», – розповів протоієрей Костянтин Пантелей. Він розповів, що не всі в’язні грошову винагороду залишали собі. Так в одній з колоній, де відбувається спорудження храму, ув’язнена передала гроші на це будівництво. Ще 20 робіт, які не потрапили в число призових, поїхали в Берлін на експозицію «1 м2 свободи». Ця експозиція завершилася в Берліні в грудні 2014 року. А зараз мандрує європейськими містами в яких учасники проводять круглі столи і піднімають проблему засуджених, їх інтеграції в суспільство.
З Києва виставка помандрувала містами України: Чернігів, Полтава, Черкаси, Дніпродзержинськ, Запоріжжя, Кіровоград, Херсон, Ніжин, Житомир, Вінниця, Тернопіль, Збараж, Івано-Франківськ, Чернівці. Львів став останнім – сімнадцятим – містом в цьому турне. Тут експозиція завершилася благодійним ярмарком. Кожен, хто візьме в ньому участь – допоможе Центру соціальної адаптації для жінок «Переображення» (смт. Любеч, Чернігівська обл.).
«Йдеться не про те, щоб надати вартість тому чи іншому творові, а щоб люди соціально відгукнулися на потребу. Виручені кошти підуть на потреби жінок (харчування, особисті потреби), які перебувають в Центрі соціальної адаптації. Ми хочемо не тільки шукати жертводавців, які надають ґрантову підтримку, а також очікуємо і на внесок від нашого суспільства», – наголошує протоієрей Костянтин Пантелей.
Показ виставки-ярмарку відбувається в корпусі філософсько-богословського факультету УКУ (вул. Хуторівка, 35а). Для тих, хто не має можливості прийти на виставку особисто, організатори в найближчий час відкриють її в онлайн.