В УКУ відбулась перша Меморіальна лекція митрополита Андрея Шептицького
31 жовтня в УКУ відбулась перша Меморіальна лекція митрополита Андрея Шептицького, у рамках якої презентували книгу «Колекція рукописів та архів митрополита «Каталог фонду XVIII Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського».
«Якщо говорити про митрополита Андрея Шептицького, то я б хотів використати три окреслення, які звучали і звучать поряд з цим іменем – позичений, покликаний і вибраний, – зазначив під час Меморіальної лекції проректор УКУ Мирослав Маринович. – На мою думку, Шептицький був обраний для того, щоб бути тестом для Європи. Сьогодні він мовчки вислуховує як його проклинають, як на нього зводять наклепи, але він мовчки свідчить своїм життям. І я переконаний, що останнє слово буде за ним. Його мучеництво, подвижництво буде визнане Європою та усім світом».
Укладачем каталогу, який презентували в УКУ, є Євген Чернухін, відомий дослідник історії Греції та грецької спадщини в Україні, кодиколог та археограф. У 1989-1992 рр. він працював редактором Відділу рукописів Центральної наукової бібліотеки ім. В. І. Вернадського АН України.
Саме у цей період виникла можливість науково опрацювати рукописи, які були вивезені зі Львова в 40-х роках ХХ ст. Робота тривала майже два десятиліття. Загалом, в каталозі є 619 документів XIV-XX ст., що надійшли до Києва у складі матеріалів, вилучених НКВС з приватного архіву митрополита Шептицького в Прилбичах, «Архіву історії унії» та архіву ліквідованої 1946 р. Львівської греко-католицької митрополичої консисторії. Серед них папські булли і бреве, ставлені грамоти митрополитів та єпископів, автентичні грамоти австро-угорських цісарів, польських королів і магнатів, приватно-правові акти й листи тощо. Євген Чернухін під час презентації зазначив: «Я думаю, що сьогодні повернув у віртуальний чи символічний спосіб ті рукописи, що за правом, належать місту Лева і Греко-Католицькій Церкві».
Довідка.
Мета щорічної Меморіальної лекції: у науковому форматі, на академічному рівні висвітлювати духовну й інтелектуальну спадщину митрополита Андрея Шептицького: богослов’я Андрея Шептицького, літургійна реформа митрополита, «цивілізаційна дискусія» в Галичині міжвоєнного періоду про візантинізм і західництво в українській християнській традиції; біографістика й просопографія; пастирське й соціальне служіння, екуменічна діяльність; стосунки з єврейською й польською спільнотами в Галичині; Андрей Шептицький та унійна ідея; Андрей Шептицький та українська культура й наука; Андрей Шептицький і Друга світова війна (трагедія Шоа, ставлення до нацизму й радянської влади); Андрей Шептицький та український визвольний рух; Греко-Католицька Церква і модернізм першої половини XX ст. тощо.
Прес-служба УКУ