В УКУ відбулось освячення ікон Літньої іконописної школи
В суботу 21 липня в УКУ відбулося освячення більш як сорока ікон, написаних в оригінальній староукраїнській техніці. Ці ікони були написані учасниками Літньої іконописної школи.
Літня іконописна школа УКУ– це інтенсивний курс з іконопису, який включає в себе теоретичні та практичні заняття з написання ікони. Цього року Школа тривала з 1 по 21 липня, і зібрала кілька десятків учасників.
Цього року у Школі взяли участь учасники з-за кордону, зокрема США, Польщі, Білорусі, а також різних регіонів України. Літня іконописна школа відкрита не лише для професійних митців, для кожного, хто бажає вчитися іконопису, а також збагатити свої знання з богослов’я ікони.
Особливістю школи «Радруж» є те, вона спеціалізується на західноукраїнській іконі XIV – XVІ століття, технікою якої викладачі майстерно володіють. Яєчна темпора – давня техніка, в якій з давніх часів писали ікони, і завдяки якій вони мають змогу зберігатися не одне століття, на відміну від олійних фарб.
«Одним із завдань нашої Літньої іконописної школи є відродження цієї давньої техніки, тому ретельно її вивчаємо і досліджуємо. Ми дуже недооцінюємо власну культуру і традицію, зазвичай знаємо роботи світового значення, але не знаємо свого», – зазначає Мар’яна Балтарович, керівник проектів іконописної школи «Радруж» та координатор Літньої іконописної школи.
Програма Школи побудована так, аби кожен зміг відповідно налаштуватися на роботу – ранок розпочинався з Літургії, після якої учасники вивчали теорію разом із богословами та іконописцями, а згодом– приступали до власної роботи над іконою. Також «школярі» взяли участь у навчально-пізнавальній поїздці до Ужгорода, де мали нагоду побачити унікальні зразки давнього іконопису.
Цьогоріч учасники школи малювали унікальну ікону св. Юрія Змієборця зі Станилі, що біля Дрогобича, яка датується XIV ст. Це одна із найдавніших збережених ікон, яка є візиткою карткою українського іконопису. Ще один образ, над яким працювали учасники цьогорічної літньої школи – це Богородиця з Дитям (Елеуса), що походить із середини XІV ст., села Лісковате, тепер – Польща. Ці ікони постійно перебувають у музейній експозиції Національного музею Шептицького у Львові, з яким Школа тісно співпрацює. Організатори зазначають, що надзвичайно важливо, аби учасники вчилися працювати з оригіналом, а не тільки з копією.