В УКУ відкрили виставку «Дорогою Святої Терези де Хесус»
Цього року католицький світ святкує 500-річний ювілей від дня народження духовної матері ордену босих кармелітів — св. Терези де Хесус (Авільської). З цієї нагоди в УКУ триватимуть заходи, які дозволять спільноті університету краще дізнатися про постать та діяльність Святої.
Дні Св.Терези Авільської в університеті розпочалися відкриттям виставки «Дорогою Святої Терези де Хесус».
На виставці представлено 21 плакат, на яких зображено ті міста, де Свята Тереза заснувала ордени. Особливістю виставки у Львові є, власне, наявність 21-го плакату, якого немає в аналогічній виставці, що експонується зараз в Іспанії, та яку найближчими днями відкриють у Києві. Його назва – «Свята Тереза у Львові».
«Свята Тереза не була особисто у Львові, вона навіть не залишала межі Піренейського півострова. Проте діяльність ордену Кармелітів та реформований нею орден Кармелітів Босих поширилася і на територію України. У Львові діє храм Архистратига Михаїла. Церква зведена у XVIIст. як костел чернечого ордену Кармелітів Босих. У розписах храму – іспанські святі, які реформували орден кармелітів. На склепінні центральної нави – велика фреска, яка називається «Апофеоз Святої Терези Авільської», – розповідає Богдан Чума, кандидат історичних наук, доцент кафедри світової історії нового і новітнього часу гуманітарного факультету УКУ.
За словами Богдана Чуми, виставка дає можливість побачити тему, яка єднає далеку Іспанію з Україною: «Ми бачимо, ще в XVII ст. були налагоджені контакти між країнами. Мова йде не тільки про дипломатичні відносини, але також і про культурні».
«Свята Тереза Авільська є не тільки прикладом богобоязливої людини, яка присвятила себе служінню Богу. Вона вміла говорити, писати, а найголовніше – єднати. Жінкою, яка випереджала свою епоху. Можете уявити, наскільки непростим було це завдання в XVIIст., зважаючи на права жінок у той час. Вона знаходила мову із усіма верствами населення – і з бідними, і з королями. Про масштаб її роботи можна зрозуміти із кількості костелів, які заснувала. А це – 17 одиниць. Тереза Авільська – одна із небагатьох, яку в 1970 році проголосили учителькою католицької церкви. Видатна письменниця золотого віку, яка зокрема, є авторкою першої автобіографії, написаною іспанською мовою. Навіть сьогодні в іспанських школах та вищих навчальних закладах вивчають її трактати», – доповнив заступник декана гуманітарного факультету УКУ Орест Лильо.
Ідея виставки та її концепція були розроблені в м. Авелі, де народилася Тереза. За сприяння посольства Іспанії в Україні була перекладена на українську мову. Виставка в університеті відбувається в межах навчально-дослідної програми «Іберійські студії» УКУ. Роботи можна переглянути на 2-му поверсі Академічного корпусу (вул. Козельницька, 2а)