В УКУ запрацює Школа громадського здоров’я: сформуємо культуру здорового життя
У 2017 році в Українському католицькому університеті відкриють Школу громадського здоров’я, мета якої зробити вклад у розбудову охорони здоров’я в Україні, сформувати культуру здорового життя та інтегрувати психічну та фізичну сферу життєдіяльності в єдину систему.
Провідним експертом Школи громадського здоров’я стане професор Університету Сімона Фрейзера Олена Ганківська. За її словами, ідея створити школу виникла після зустрічі із Президентом УКУ Борисом Гудзяком, який розповів про проблеми з психічним здоров’ям українців через складні події. Разом з командою вона проаналізувала роботу таких шкіл як в Україні, так і в інших країнах. «Зокрема, така школа є при Києво-Могилянській академії, але зосереджується лише на бізнес-адмініструванні сфери громадського здоров’я. Ми ж плануємо створити школу, яка надаватиме послуги в Україні і співпрацюватиме з іноземними школами, інтегрується з школою біоетики і психічного здоров’я. Модель цієї школи базуватиметься на моделі Лондонської школи гігієни», – розповіла вона під час першої американсько-української конференції з громадського здоров’я, яка сьогодні відбулася в УКУ.
На конференції говорили про формування професійних висновків і практичних порад щодо викликів в сфері охорони здоров’я. Серед 96 учасників конференції – практичні лікарі, адміністратори в медичній галузі, працівники дослідницьких центрів, лікарні районних лікарень, науковці, які працюють в сфері громадського здоров’я у Філадельфії, Торонто і Бангкоку. Співорганізаторами конференції є новостворений Центр Анни Мазуренко спільно з Львівською Школою громадського здоров’я та Українською Федерацією Америки.
«Зараз в Україні треба працювати за формулою «win-win», коли будуються проривні осередки, щоб вигравали всі, а не була гра з нульовою сумою. Думаю, що Дитячий центр охорони здоров’я Анни Мазуренко є прикладом того, як команда намагається об’єднати різних людей, причетних до охорони здоров’я. Ця тема не є випадковою і чужою. Чому ми ініціюємо такі проекти? Бо розуміємо, що це та сфера, у якій крім професіоналізму, треба антропологія і розуміння гідності людини, і ми можемо створити таке середовище в УКУ. Зараз ми рухаємося у трьох напрямках – сфера клінічної психології і психічного здоров’я, реабілітаційної медицини і громадського здоров’я», – зазначив перший проректор УКУ Тарас Добко.
У рамках конференції провели телеміст з директором канадсько-української парламентської програми Ігорем Бардином, заступником міністра здоров’я України Ігорем Перегінцем, а також з професором Бостонської клініки, анастазіологом Геннадієм Фузайловим.
«Дуже важко формувати систему громадського здоров’я, коли немає розробленого законодавства, також ми не знаємо, наскільки якісно проводити дослідження в даній сфері. Школа громадського здоров’я УКУ – це інституція, яка буде формувати нову культуру і фахівців, що впливатимуть на здоров’я до того, як людина захворіє. Але для цього треба створити ефективну систему, яка досі фрагментарна і якій бракує фахівців», – зазначив заступник міністра здоров’я України Ігор Перегінець.
Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної адміністрації Ірина Микичак подивована, як побудована система охорони здоров’я в Канаді і готова підтримувати усі модерні програми.
«Протягом багатьох років цій сфері, на жаль, приділялося дуже мало уваги. Дуже добре, що це планують організувати на базі провідного університету, де ця ініціатива буде реалізована з результатом. Зараз не вистачає якісних фахівців, які б розуміли проблему громадського здоров’я», – наголосив керівник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб.
Школа громадського здоров’я матиме однорічну програму навчання, на яку зможуть вступати студенти не лише медичних спеціальностей.