Вчити здоровому способу життя: в УКУ відкрили Центр розвитку громадського здоров’я
В Українському католицькому університеті 11 жовтня відкрили Центр розвитку громадського здоров’я, який пропонуватиме найсучасніші практики здорового способу життя та готуватиме фахівців у цій сфері.
Центр діятиме на базі Факультету наук про здоров’я і співпрацюватиме як із структурними підрозділами УКУ, так і з державними, регіональними та місцевими організаціями та Міністерством охорони здоров’я.
В Україні малорозвинений напрямок громадського здоров’я. На сьогодні Центр громадського здоров’я діє тільки у Києві при Міністерстві охорони здоров’я. Регіональні центри будуть відкриватися на базі колишніх СЕС, людських ресурсів та інфраструктури, а також ряду державних установ, які виконують певні функції громадського здоров’я (безпека продуктів харчування, безпека дорожнього руху, стратегічні дані щодо здоров’я, дослідження тощо). Їх підходи є значно застарілими і в основному базовані на запобіганні інфекційним захворюванням. Закордоном сфера громадського здоров’я – це надзвичайно популярний і розвинутий науковий та практичний напрямок діяльності, який вимагає підготовки відповідних фахівців. Вивчивши закордонний досвід, запозичуючи найкращі практики, ми вирішили підсилити сферу громадського здоров’я в Україні і створити такий Центр, який буде частиною Факультету наук про здоров’я. Згодом він зможе перерости в Школу громадського здоров’я, яка пропонуватиме магістерські програми відповідно до світового досвіду», – розповідає декан Факультету наук про здоров’я Світлана Стельмах.
Яке завдання Центру? Центр розвитку громадського здоров’я діятиме на засадах самофінансування з метою профілактики та пропагування здорового способу життя й поліпшення добробуту населення. Стратегічна мета Центру – розвивати напрямок громадського здоров’я в УКУ для евентуального створення Школи громадського здоров’я УКУ відповідно до концепції, яку розробила робоча група під проводом професора Олени Ганьківської і затверджена керівництвом УКУ.
Які напрямки діяльності Центр?
Центр розвитку громадського здоров’я працюватиме за 4 напрямками:
1. Проведення міждисциплінарних наукових досліджень у сфері громадського здоров’я. Співпрацюючи з державними органами охорони здоров’я та громадськими організаціями, Центр вивчає актуальні для практики питання та розробляє практичні інструменти їх вирішення. Надає наукову підтримку з розробки й реалізації національних, регіональних програм щодо попередження і профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань.
2. Ведення просвітницької діяльності і промоція здорового способу життя (організація лекцій про здорове харчування, фізичне тренування). Центр організовує та проводить інформаційні заходи (конференції, семінари, круглі столи, дискусійні панелі, спрямовані на популяризацію діяльності фахівців й творення реформ у напрямку громадського здоров’я. Налагоджує зв’язки з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, навчальними установами і закладами охорони здоров’я, засобами масової інформації, неурядовими й міжнародними організаціями.
3. Провадження освітньої діяльності. Центр розробляє та організовує освітні заходи: від онлайн-курсів до сертифікованих модулів для фахівців охорони здоров’я та просвітницьких тренінгів для населення. Здійснює підготовчу роботу для відкриття академічної програми з громадського здоров’я магістерського рівня.
4. Здійснення експертизи. Центр надає консультативні послуги державним, регіональним і місцевим організаціям та проводить експертизу, що належать до компетенції Центру. Розвиває міжнародну мережу експертів і дослідників з питань громадського здоров’я. Провадить аналітичну роботу й розробку публічних політик у сфері громадського здоров’я.
Чим Центр зможе зацікавити пересічного львів’янина?
Один з напрямків роботи – організація навчальних заходів щодо здорового харчування, фізичної активності, превенції хвороб, подолання шкідливих наслідків навколишнього середовища, чинників ризику, які впливають на виникнення тих чи інших хвороб. Це буде інформація, яку кожен зможе застосувати у повсякденному житті.
Хто буде долучений до роботи Центру?
Стратегію розвитку Центру формуватиме дорадча рада із українських та закордонних експертів у сфері громадського здоров’я, яку очолюватиме Олена Ганьківська, професор з Університету Сімона Фрейзера, директор Інститут дослідження та політики міжсекторальних досліджень.
Серед міжнародних експертів: доктор Олена Ганківська, професор з Університету Сімона Фрейзера, директор Інститут дослідження та політики міжсекторальних досліджень; доктор Джуліан Гудман, директор Міжнародної агенції з акредитації освітніх програм у сфері громадського здоров’я, доктор Стефан Пекхем, директор і професор Департаменту досліджень та політики в галузі охорони здоров’я (London School of Hygiene and Tropical Medicine), представник Центру Кентського Університету з досліджень медичних послуг, доцент Інституту політики в галузі охорони здоров’я, менеджменту та оцінки (IHPME) у Торонтському університеті; доктор Амардіп Сінд, директор і професор Канадського науково-дослідного відділу досліджень медичних послуг (Школа громадського здоров’я, Університет Онтаріо (Лондон, Канада); Петро Романюк, в. о. начальника відділу політики охорони здоров’я, Школи громадського здоров’я (Медичний університет Сілезії), Ліз Паславські, консультант у питаннях трансформації бізнесу в сфері охорони здоров’я, фахівець-практик у галузі громадського здоров’я, Анастасія Сальникова, асоційований науковий співробітник (Інститут міжсекторальних досліджень та політики (Університет Сімона Фрейзера), Анна Воробйова, асоційований науковий співробітник (Інститут міжсекторальних досліджень та політики (Університет Сімона Фрейзера), Катерина Жабановська, директор, доцент кафедри міжнародного здоров’я (Асоціація шкіл громадського здоров’я в Європейському регіоні, Маастрихтський університет, факультет медичної медицини та наук про життя), Dr. Ricardo Baptista Leite, голова Інституту громадського здоров’я (Католицький університет в Португалії), Ігор Перегінець, експерт ВООЗ у питаннях системи охорони здоров’я та громадського здоров’я.
Серед українських експертів: доктор Іван Миронюк (Ужгородський Національний медичний університет), Констянтин Думчєв, науковий директор Українського інституту політики громадського здоров’я), доктор Наталія Кириченко, експерт в сфері громадського здоров’я; Юрій Коломійченко, доцент кафедри радіології та педіатричної радіології (KMAPE (Kharkiv); Констянтин Талалаєв, проректор ONMU (Odesa), доцент кафедри соціальної медицини та медичного управління, Михайло Рябінчук, начальник відділу комунікації та промоції здоров’я Центру громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я.