Війна – потужний стрес-фактор: в УКУ розповіли про нетрадиційні методи лікування бійців під час реабілітації
На міжнародній конференції з реабілітаційної медицини помічник міністра оборони України, голова Київського регіонального відділення Українського товариства фізичної та реабілітаційної медицини Всеволод Стеблюк наголосив на необхідності поєднувати медичну реабілітацію з психологічною.
За його словами, відновне лікування і реабілітація військових не є тотожними поняттями. Лікування має на меті припинення дії ушкоджуючого фактору, відновлення порушеної морфологічної структури і профілактику ускладнень, а реабілітація – це відновлення функцій і адаптація до нових умов з інтеграцією у суспільство, пояснив Всеволод Стеблюк.
«Ідеальна модель реабілітації не може бути тільки медичною чи психологічною. Тільки єдність цієї системи може дати успіх у відновленні особистого соціального функціонування ветерана», – додав він.
Перший реабілітаційний центр, у якому, за його словами, намагалися об’єднати медичну і психологічну реабілітацію, є Ірпінський військовий госпіталь. За півроку комплексне лікування у ньому пройшли понад 500 поранених.
Помічник міністра оборони розповів, що у реабілітаційних центрах України також використовують нетрадиційні методи лікування травмованих бійців: арт-терапія, коні, дельфінотерапія, рибальство, чотирилапі терапевти.
Він нагадав історію про одного із саперів, який під час розмінування втратив обидві ноги. «До госпіталю він потрапив у дуже критичному стані і депресії. Завдяки комплексному підходу лікарів, психологів, протезистів його стан поліпшився і під час занять арт-терапією він почав малювати яскраві картини з тваринами. Після приїзду чемпіонів світу з танців на візках чоловік сказав, що постарається стати таким же», – розповів Всеволод Стеблюк.
За його словами, дуже допомагає бійцям розкритися перебування у санаторії у Пущі-Водиці, де можна доглядати за кіньми. У спілкуванні з тваринами хлопці розкриваються і забувають про свої потреби, додав він.
Крім того, допомагає рибальство як форма розваги. Також в Ірпінському госпіталі реалізовується проект «Друг героя», спрямований на терапію собаками. Ще один унікальний вид терапії, зазначає помічник міністра оборони, – це дельфінотерапія у центральному військовому госпіталі в Хмільнику.
«Задля досягнення якісного результату треба провести 10 сеансів із дельфінами, які «розмовляють» з бійцями на своїх частотах, плавають з ними і таким чином допомагають емоційно розвантажитися. Вже близько 120 хлопців пройшли цей курс і отримали футболку з емблемою із власним портретом», – повідомив Всеволод Стеблюк.
Також у своїй доповіді він зазначив, що у 30% українських бійців згідно з даними за 10-місячний період 2015 року спостерігаються психічні розлади, а також розлади психіки має третина осіб, які не мають бойової травми.
«Війна є потужним стрес-фактором. Здебільшого психічні розлади з’являються у людей, які пережили на війні смерть найближчих товаришів або побували у полоні. За свідченнями останніх, їм легше було померти, аніж пережити таке приниження», – зауважив Всеволод Стеблюк.
За його словами, за даними Асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій, у 20% бійців спостерігається посттравматичний стресовий розлад, що співпадає з верхньою межею світових даних.
Нагадаємо, з 4 по 6 листопада в Українському католицькому університеті відбувалася міжнародна конференція «Фізична реабілітація в Україні: нова модель, міжнародні стандарти, ефективна практика», у якій взяли участь 170 науковців, військових та цивільних медиків, а також спеціалістів в галузі охорони здоров’я із України, Канади, США та Європи. Конференція проводилася за підтримки Українського католицького університету, Світового Конгресу Українців, Канадсько-Української Фундації, Української Асоціації фізичної терапії, НАТО, EUCOM.