Владика Борис під час приватної аудієнції з Папою Франциском говорив про УКУ
15 квітня Святіший Отець Франциск особисто прийняв новоіменованого Архиєпископа й Митрополита Філадельфійської митрополії, колишнього єпископа Паризької єпархії святого Володимира Великого Української Греко-Католицької Церкви, президента УКУ, владику Бориса Ґудзяка.
Владика Борис розповів, що це не перше його спілкування з Папою: за нагоди вони мали короткі розмови в публічному просторі, але цього разу вперше обоє поговорили тет-а-тет. У короткому інтерв’ю для Інформаційного ресурсу Української Греко-Католицької Церкви Борис Гудзяк ділиться враженнями від зустрічі та темами розмови, а ми — переповідаємо найцікавіше.
«Часу було небагато, ми встигли охопити лише чотири точки», — ділиться владика. — «Але найперше, що ми зробили — помолилися з Папою про нього та його місію».
На початку розмови говорили про місію Паризької єпархії й загалом — душпастирство у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії, а також про плани щодо служіння у Філадельфійській митрополії в США, яке розпочнеться 4 червня 2019 року. Владика Борис привернув увагу Найсвятішого отця до ідентичності та місії Українського католицького університету, а також поділився та попросив про підтримку ідеї братства святих князів Бориса і Гліба. «Усі ці питання пов’язані з глобальним українством, із викликами, що стоять перед нами», — підкреслив Борис Гудзяк.
«Папа був втішений новинами про Паризьку єпархію і її розвиток, а також тим, що ми йдемо синодальним шляхом, до якого він заохочує». Під час розмови Владика Борис також звернувся до Папи із проханням про підтримку одружених священиків на Заході. Святіший Отець Франциск вже неодноразово виказував їм свою підтримку, але пообіцяв, що докладе зусиль для покращення ситуації.
«Друге питання — пов’язане з Америкою. Я ще її не знаю, різних питань ще не відчув, але одне ясно, що тамтешні різні семінарії мають дуже маленькі, ізольовані інститути. Було б добре, якби Папа зміг спонукнути нас до більшої співпраці» — розповідає владика Борис. «Ув останньому своєму посланні до молоді, Папа радить, як працювати та жити з молоддю — відкрито й щиро. Не з індоктринацією, а з харизмою й керигмою», — каже владика. Він закликає не боятися свідчити про свою віру, ділитися своєю радістю, що Христос своєю смертю смерть подолав, але водночас бути з молоддю там, де вона є.
Владика також розповів Святішому Отцю Франциску про УКУ — єдиний католицький виш між Польщею та Японією, який сьогодні є джерелом надії та соціальної відваги, втіленням реформи у вищій освіті.
«Коли я розповідав про УКУ та про наші виклики, Папа виказав велике розуміння та підтримку. Сьогодні, коли Церква під його проводом, вона пропонує відкритий стиль, — каже владика Борис. — «Папа був втішений, коли я розказував, що ми в УКУ теж йдемо цим шляхом щирості та відкритості. Але для мене було важливо зрозуміти, що ми йдемо з ним одним шляхом, бо, як на мене, цей стиль, метод та зміст відкритості притаманний місії самого Христа» — додав він.
Остання точка, про яку встигли поговорити новоіменований Архиєпископ і Митрополит Філадельфійської митрополії із Папою Франциском — братство Бориса і Гліба, братство миру, молитви й мужності. «Воно просте, міжнародне, екуменічне. Будь-хто, хто сповідує Христа, може до нього доєднатися, — розповідає владика Борис. — Ми молимося раз на день за чоловіків — щоби вони були мужніми та радісними у вірі, щоби їхні родини були здорові та вони були здорові на фронті, щоби мали мудрість та гумор. Одну годину на день ми присвячуємо молитві, також щодня виділяємо трохи часу на занурення Святе письмо та щодня робимо бодай одну якусь добру справу. Папа благословив це братство» – підсумував владика.
Владика Борис каже, що вчергове був вражений щирістю та відкритістю Папи Франциска: «Я цією аудієнцією збудований, Богові та Папі глибоко вдячний. Я надіюся бути таким душпастирем і йти слідами Папи Франциска, як і він йде слідами Христа», — каже новоіменований Митрополит Філадельфійський Борис Гудзяк.
Наостанок владика побажав усім не боятися: ані єпископів, ані священників, ані спібратів та співсестер. Не боятися людей та не боятися молоді. «Коли ми вільні від страху, коли можемо довіряти — ми можемо розкритися. Інакше є бар’єри та агресія — це тяжкий спадок Радянського союзу, з якого ми повільно виходимо, але наш шлях ускладнює віртуалізація життя. Це не лише історія про прогрес, а і про нові виклики”. Він наголосив на необхідності бути вільними в Христі: «Єдиний Бог може дати нам повну волю та зняти з нас страх. Наші системи, наші семінарії та душпастирство має звільнювати людей, а не скрпілювати чи нав’язувати страх. Це послання Господа, яке в особливий спосіб розуміє й передає Папа Франциск», — додав владика.
Повне відео інтерв’ю можна подивитися тут.