Все має значення: звіт ректора УКУ за 2016/2017 академічний рік
Якщо сказати коротко, то 2016-17 навчальний рік став прекрасним роком для Українського католицького університету.
Початок року був ознаменований урочистим освяченням Патріархом УГКЦ і Великим Канцлером УКУ Святославом Шевчуком новозбудованого храму Святої Софії – Премудрості Божої, де також взяли участь єпископи Синоду УГКЦ. Цей рік також розпочався з істотної реструктуризації Університету, відкриття нових факультетів і запуску нових освітніх програм, а проминув під знаком відзначення спільнотою УКУ, Українською Греко-Католицькою Церквою і всією Україною 125-річчя з дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, засновника і першого ректора УКУ. Цей особливий і незабутній рік підсумував чудовий Святковий тиждень з нагоди завершення першої кампанії з розвитку Університету «Нове покоління для нової України» за участі численних жертводавців і приятелів УКУ з України і цілого світу. А його величною окрасою стало посвячення і відкриття сучасного Центру митрополита Андрея Шептицького. Богу дякувати, була не одна нагода для справжньої радості і задоволення від виконаної праці і досягнутих результатів.
Це був також рік, коли ми попрощалися з довголітнім Великим канцлером УКУ, Главою УГКЦ (2001-2011) Патріархом Любомиром Гузаром. Разом з Блаженнішим Любомиром ми приймали рішення про перетворення Львівської богословської академії в Український католицький університет у вже порівняно далекому 2002 році. Разом з ним тішилися з державного визнання богословської освіти і науки у 2006 році. Разом з Патріархом Любомиром наважилися на побудову нового університетського містечка УКУ біля Стрийського парку у 2008 році. Разом з ним ми росли і дорослішали. І з його відходом у вічність, як з відходом рідного батька, нам доведеться ставати ще дорослішими і ще більш відповідальними.
Як кожен переломний момент в історії – особистій чи інституційній, коли завершується один важливий етап і стаєш на порозі наступного, цей рік запрошує також нас до вдячної призадуми і критичного самоаналізу над тим, як правильно користати з плодів досвідченого нами великого Божого і людського благословення, як вийти на новий рівень якості на всіх рівнях діяльності Університету, а передусім у покращенні навчального досвіду наших студентів та результатів їхньої праці.
Хочу підкреслити, що йдеться не тільки про краще викладання і краще навчання, а про створення комплексного сприятливого і вимогливого навчального середовища для цілісного розвитку молодої людини. В цьому середовищі на студента впливають не лише викладачі і його чи її колеги по студентській лаві. На успіх студента впливають будинки, студентські сервіси, доступність книг і розмаїття інших бібліотечних ресурсів, ІТ-підтримка, простори для неформального спілкування, послуги їдальні і кафе, ефективний потік інформації і управління нею, доступні і привітні деканати, оперативний відгук відділу студентської документації, привітна і зручна для користувача система управління навчальними курсами, електронна система управління навчальним процесом та багато іншого. Все має значення. І все має ставати ще кращим.
У наступні роки перед нами поставатимуть нові непрості і амбітні цілі, до виконання яких має бути готова ціла наша спільнота. Не тільки викладачі і студенти повинні ставити перед собою запитання, як нам ставати кращими – у викладанні і навчанні. Це питання мають перед собою ставити всі відділи і підрозділи, всі працівники. «Як і в чому ми можемо надавати кращу підтримку і супровід студентам?» – повинен запитати себе відділ студентського життя. «Як нам надати кращу підтримку викладачам у професійному розвитку? Як їх стимулювати рости?» – має подумати Центр навчальних та інноваційних технологій. «Як нам ставати ще більш професійними в управлінні будівельними проектами? Як ще краще збалансовувати ціну і якість, щоб будувати якісно та ощадно?» – повинен запитати себе будівельний відділ. «Як покращувати внутрішню комунікацію і обіг інформації, найкраще інформування зовнішнього світу про те, чим живе і що діється в УКУ?» – це питання має хвилювати наш відділ інформації і маркетингу. «Як ще успішніше знаходити нових партнерів, приятелів і жертводавців, готових підтримати Університет і наші проекти фінансово?» – про це має пам’ятати не тільки відділ розвитку і керівництво УКУ, а й кожен член спільноти нашого Університету.
Іншими словами, кожен відділ повинен зробити внутрішній аудит своєї діяльності за останні 3-4 роки і відповісти, як ще краще виконувати свою роботу, як краще взаємодіяти з іншими відділами Університету, чи потрібні зміни у команді, з якою входимо у новий ще незвіданий період нашої спільної історії, яких умінь нам бракує і чого ще потрібно навчитися, щоб бути більш професійними. Нам всім потрібно знову «подорослішати». Мені як ректору, вам як працівникам УКУ з конкретною відповідальністю і покликанням на вашому робочому місці. Так ми створимо університет нового покоління.
Час виходити на глибоку воду!
І. Рік Патріарха Йосифа Сліпого
У 2017 році Українська Греко-Католицька Церква вшановує 125-ліття з дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, засновника і натхненника Українського католицького університету св. Климента-Папи, який постав у Римі в 1963 році. З благословення Синоду єпископів УГКЦ Інститут історії Церкви взяв на себе координацію заходів із відзначення цього ювілею. Основною метою була популяризація і поглиблення зацікавлення постаттю Йосифа Сліпого не лише в наукових і академічних середовищах, але й серед широкої громадськості як в Україні, так і поза її межами.
Програма розпочалась 15 лютого урочистою академією в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, за участі Предстоятеля УГКЦ Блаженнішого Святослава. Наступного дня в Київському центрі УКУ відбувся круглий стіл на тему “Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний”, в якому взяли участь владики Любомир Гузар, Гліб Лончина, Борис Ґудзяк, о. Михайло Димид й активістка патріархального руху зі США Ірина Ясінська-Ґрейвз, які поділилися споминами і свідченнями про роль ювіляра в їхньому особистому житті та в історичній долі української Церкви і народу.
Наступним етапом вшанування пам’яті Йосифа Сліпого стало проведення серії наукових симпозіумів в університетах Полтави, Харкова, Запоріжжя, Ужгорода, Чернівців, Одеси. Окремі урочисті заходи відбулись у Фастові, Вінниці, Коломиї, Старому Самборі, Кам’янці-Подільському, Кривому Розі та навіть у столиці Хорватії – Загребі.
Пам’ятними і зворушливими для багатьох підприємців, політиків та громадських активістів стали відкриті зустрічі з Президентом УКУ – владикою Борисом Ґудзяком, організовані Львівською Бізнес-школою в Києві та Львові, де точилися дискусії про менеджерські аспекти та управлінські висновки з досвіду творення і розбудови різних інституцій Патріархом Йосифом.
Постать нашого Ісповідник віри в контексті викликів тоталітарної доби та теперішнього часу розглядали відомі філософи, історики й богослови з різних країн на конференції в Лювенському католицькому університеті, організованій Міжнародним інститутом етики і проблем сучасності УКУ. На базі Львівської духовної семінарії Святого Духа відбулося обговорення вкладу Патріарха Йосифа у розвиток української богословської освіти й науки за участю початкуючих дослідників з усіх семінарій УГКЦ і деяких світських вищих навчальних закладів.
Своєрідним апогеєм наукового відзначення ювілею стала Літня школа на тему «Постать патріарха Йосифа Сліпого в контексті міжнародних церковних і політичних відносин», яка пройшла в історичних приміщеннях Українського католицького університету в Римі за сприяння Релігійного товариства «Свята Софія» на початку липня 2017 року. У ній взяло участь близько 30 молодих і досвідчених науковців з кількох українських університетів, а також з Нідерландів, США та Німеччини.
В рамках ювілею Інститут історії Церкви також підготував банерну виставку, присвячену життю і діяльності Патріарха Йосифа, яка експонувалася не лише у університетських осередках, але й у стінах Верховної Ради, Патріаршого собору в Києві, у багатьох парафіях поблизу лінії фронту на сході України і громадах української діаспори.
З нагоди 125-ліття від народження Йосифа Сліпого в УКУ було опубліковано ювілейне ілюстроване видання “Будьмо собою! Життя і заповіт Патріарха Йосифа Сліпого”, презентація якого відбулася в рамках 24 Форуму видавців у Львові і яке отримало одну з відзнак серед найкращих цьогорічних публікацій.
2017 рік став також ювілейним для самого Інституту історії Церкви, створення якого 25 років тому стало відправною точкою відродження Львівської Богословської Академії та її подальшої реорганізації в університет. В рамках відзначення цієї річниці вийшло друком кілька видань з ключової для ІІЦ проблематики: дослідження історичної долі УГКЦ в період панування тоталітарних режимів XX століття і життєдайного свідчення мучеників та ісповідників віри: англомовна версія фотоальбому «Переслідувані за Правду», спеціальний випуск студентських наукових праць з церковної історії «Acta studiosa», а також збірка статей польського історика Ігора Галагіди “І вас переслідувати будуть… Штрихи до історії репресій проти УГКЦ в Польщі у 1944-956 рр”.
Для УКУ ця річниця стала доброю нагодою звернути увагу нових працівників та студентів на ті засади і цінності, які лежать в основі навчально-виховного процесу та є визначальними для тотожності нашого навчального закладу. Дні відкритих дверей Інституту історії Церкви, відкриті лекції та відвідини колишніх приміщень ІІЦ та ЛБА, поїздка до римського УКУ групи менеджерів LvBS, бесіди за сніданком чи вечерею з вл. Борисом Ґудзяком, о. Богданом Прахом, о. Іваном Дацьком, Мирославом Мариновичем та іншими «ветеранами» не лише розкрили для багатьох невідомі сторінки новітньої історії нашого Університету, але й, без сумніву, стануть важливими орієнтирами у подальшій праці.
Гуманітарний і філософсько-богословський факультети плідно попрацювали над науковою програмою «Київське християнство та унійна традиція». Підсумки річної праці у формі видавничої серії «Київське християнство», опублікованої впродовж цього року українською, іспанською, польською і російською мовами авторства провідних богословів, істориків і філологів, були представлені в Національному заповіднику «Софія Київська». Від 2015 року почав діяти публічний сеґмент програми – проект «Соборна Україна і Київська Церква», який уможливлює суспільну артикуляцію ідеї Київської Церкви та наголошує на тисячолітньому зв’язку між українською культурою і християнством. Академічним завданням програми є критичне дослідження богословських, канонічних і соціокультурних джерел передання Київської митрополії у ширшому порівняльному контексті універсальних християнських традицій Візантії, латинського Заходу та східних православних спільнот, а також рецепції в словʼянських землях унійної ідеї. Головну увагу програма зосереджує на міждисциплінарному вивченні сформованої на цивілізаційному пограниччі християнського Сходу і Заходу київської традиції.
ІІ. Нарощування потенціалу
2016-2017 рік став серединним на шляху до Стратегії 2020 і виникла потреба та бажання подивитись не лише на результати, але й на ті цілі, які ще стоять перед нами. Достатньо критичним елементом для впровадження стратегії в будь якій організації є залученість працівників до її створення. Оскільки пройшло кілька років з моменту формування Стратегії 2020 і УКУ за цей час суттєво виріс – з’явилось багато нових працівників на ключових позиціях, однією із задач перегляду стратегії стала максимальна залученість такого персоналу.
Так в квітні 2017 року відбулась стратегічна сесія, в якій взяло участь біля 50 осіб: працівники, викладачі, студенти, сенатори, запрошені гості. Результат — перегляд існуючих завдань, пропозиції нових завдань, формування нових робочих груп для виконання стратегії.
Впродовж останнього року Університет, з одного боку, продовжував активно рости та розвиватися, з іншого – команда докладала зусиль до перегляду, покращення та наповнення новим змістом та якістю процесів, що відбуваються на рівні управління, а також змісту програм.
Важливість такого підходу достатньо добре показала вступна кампанія Університету та її результати: кілька абсолютно нових міждисциплінарних програм таких як Етика-політика-економіка (факультет суспільних наук) і Бізнес-аналіз (факультет прикладних наук) змогли залучити дуже яскравих вступників. В загальному 41% першокурсників бакалаврських програм 2017 року входять в 5% кращих випускників країни за результатами профільного іспиту ЗНО. На програмах факультету прикладних наук ця цифра становить 57%. Серед магістерських програм важливий крок зробила правнича програма УКУ, яка зайняла перше місце в рейтингу за рівнем вступників, розрахованим за середнім рейтинговим балом ЗНО зарахованих студентів.
Одним з пріоритетів за останній рік стало укріплення шести факультетів та пошук такої формули щоденного управління, щоб якість від змін відчули в першу чергу студенти: через кращі програми і курси, цікавий та сучасний матеріал, новітні результати досліджень, які використовуються в навчальному процесі.
За останній рік було впроваджено роль керівників програм на рівні бакалаврату та магістерських програм і завданням цих людей є бути лідером/менеджером і порадником для студентів та викладачів, з тим щоб формувалась найкраща додана цінність нашому студенту та випускникові.
Запроваджено систему тюторства. За моделлю західних вишів тютор в перші 2 роки навчання є порадником для студента як в процесі інтеграції молодих людей до Університету, підборі дисциплін вільного вибору (яких в нас велика кількість і вибір може відбуватись між факультетами), так і розважаннями про розвиток і кар’єру.
У квітні 2017 року стартував проект “Дизайн-мислення в профорієнтації” для студентів перших курсів. Його особливість – проведення зустрічей студентів з відомими експертами у своїх галузях для комунікації з метою інформації про особливості професій, побудову кар’єрного шляху. В майстер-класах взяли участь 53 студенти. У 2016 році спільно з Асоціацією випускників відбувся запуск програми наставницва. 10 наставників, успішних випускників УКУ, протягом півроку працювали з 19 студентами. Відбувались щорічні заходи, такі як Форум кар’єри – майданчик для нетворкінгу з успішними професіоналами в різних професійних галузях, комунікації з провідними роботодавцями. II Форум кар’єри в УКУ відвідало понад 420 осіб та взяло участь 35 компаній-партнерів. Родзинкою роботи зі студентами став перший TEDex UCU, який успішно проводився для студентів 2-5 курсів та гостей Університету, а організаційний комітет складався із самих студентів-волонтерів..
У 2017 році в УКУ було прийнято нову стипендійну політику. Стипендії розподіляються на конкурсній основі Стипендійною комісією Університету. Є два основні типи фінансової підтримки студентів: академічна стипендія та соціальна стипендія. На даний час студенти отримали 349 академічних і 83 соціальні стипендії. Всі стипендіати підписують Меморандум про призначення стипендій та правила участі у програмі стипендіатів освітніх програм УКУ.
Хорошою традицією розпочинати навчання в УКУ є участь всіх першокурсників в орієнтаційно-інтеграційній сесії на початку навчання. В орієнтаційній сесії для першокурсників у вересні 2017 року взяли участь 240 студентів. Основними елементами програми були знайомство з Університетом; участь у духовному житті спільноти УКУ; зустріч з відомими особистостями та випускниками УКУ; робота в групах; знайомство з освітніми програмами; участь у спортивних і розважальних заходах. З 2017 року ми розширили можливості для першокурсників і в лютому було проведено зимову інтеграційну сесію впродовж якої студенти могли взяти участь в кількох тренінгах, зустрічі з відомою особистістю та більше перезнайомитись зі студентами інших програм та факультетів. В сесії взяли участь 150 студентів першого курсу. Такі заходи є важливою частиною формаційної програми для студентів і ми плануємо їх щороку покращувати.
Важливим елементом Університету є студентське самоврядування.
Впродовж минулого року в УКУ відбулась реформа студентського самоврядування. Неймовірну роботу провели студенти Університету спільно з відділом студентського життя, з тим щоб нова модель самоврядування відповідала сучасним потребам. Так зараз студентське самоврядування університету складається з :
- Парламенту студентів УКУ
- Уряду студентів УКУ
- Студентських організацій та клубів
У травні 2017 року було проведено вибори до Уряду студентів УКУ. Це був захоплюючий процес не лише для студентів та адміністрації, а й для всіх відвідувачів Університету, оскільки між кількома командами велись справжні передвиборчі змагання. 18 жовтня 2017 року відбудуться вибори до Парламенту студентів.
Зараз В УКУ діє 9 студентських організацій: “Відлуння”, “Кавалєрка”, “UCUactive”, “Студентське Братство УКУ”, “Краса Рятує”, “Світи”, “Enactus UCU”, “МІСТ”, “Організація студентських спортивних ініціатив”.
Зроблено важливі кроки в міжнародній діяльності і у вивченні іноземних мов. Зараз УКУ має понад 100 міжнародних академічних партнерів. Двосторонні угоди про співпрацю існують із 49 інституціями, збільшилось число Еразмус партнерів з 8 до 13, УКУ є членом 10 Міжнародних асоціацій. Через різні підрозділи й інститути УКУ брав участь в 34 міжнародних проектах (для порівняння рік тому було 22 таких проекти).
173 студенти УКУ взяли участь в літніх школах/стажуваннях за кордоном, 26 на семестровому навчанні за кордоном. 137 іноземців приїхали для участі в літніх школах УКУ. На жаль, поки залишається малою кількість студентів-іноземців на дипломних програмах УКУ – 3 або на семестровому навчанні в УКУ – 2.
За цей рік суттєво зросла кількість іноземних викладачів на дипломних та сертифікатних програмах, таких 91 особа. Звичайно це пов’язано із збільшення кількості самих програм і їхнім фокусом на міжнародній складовій. Традиційно до нас приїздить найбільше професорів і партнерів зі США, Канади, Великобританії, Польщі, Німеччини. Що важливо, 15 іноземних викладачів викладали pro-bono, 25 осіб приїздило в УКУ на викладацьку чи адміністративну роботу через різні програми обміну. На літні мовні школи приїхало 47 волонтерів, з них 4 волонтери перебували в УКУ цілий рік і допомагали нашим студентам із вивченням мови. Вперше навесні 2017 було запроваджено тест на визначення рівня англійської мови серед 4-токурсників. 50% четвертокурсників, які складали тест, мають рівень В2 і вище.
Наші викладачі найчастіше мають нагоду персонального та професійного розвитку в Німеччині, Польщі та США. Все краще розвиваються стосунки з католицькими університетами Східної та Центральної Європи.
Ще активніше почав працювати із викладачами Центр навчальних та інноваційних технологій УКУ – навчальний, сервісний та інформаційний підрозділ, який підтримує впровадження технологій електронного навчання в освітній процес Університету, а також пропонує супровід викладачів у плануванні та реалізації інноваційних практик та моделей викладання, розвиває інформаційну та цифрову грамотність, наукові комунікації Університету.
ЦеНІТ у 2016-2017 н.р. запропонував 23 програми розвитку для викладачів, аспірантів, студентів. Це:
В системі онлайн-навчання УКУ CMS UCU станом на червень 2017 року налічувалось 218 розроблених курсів, за 2016-2017 їх кількість зросла на 104 курси, над створенням яких працював 71 викладач. За результатами роботи зі створення і впровадження е-курсів змішаного типу премією було відзначено 6 викладачів, а ще 3 особи отримали заохочувальні премії.
У 2016-2017 навчальному році відкрито/розгорнуто платформу відкритих курсів УКУ UCUopen, де вже розміщені перші із них.
У 2016-2017 навчальному році УКУ запустив і провів на платформі Prometheus свій перший МВОК – курс професора Ярослава Грицака “Вибрані питання європейської історії”.
Інституційний репозитарій УКУ ErUCU, що поширює роботи професорсько-викладацького складу УКУ в мережі інтернет та сприяє підвищенню впливу досліджень через доступність у відкритому доступі, у 2016-17 навчальному році продемонстрував позитивний ріст – до архіву шляхом самоархівування додано 148 матеріал. Загальний вміст ІР станом на червень 2017 складає 743 матеріали.
Не можуть не тішити успіхи наших студентів і викладачів:
Марія Горяча стала першим визнаним МОН доктором наук з богослов’я в Україні .
Цим визнанням також був удостоєний декан філософсько-богословського факультету УКУ д-н Роман Завійський.
Першим лауреатом стипендії імені Богдана Сольчаника, героя Небесної Сотні і викладача УКУ, став Іван Альмес, аспірант кафедри нової та новітньої історії України за спеціальністю «Історія України».
Мирославу Мариновичу, проректору з місії і призначення УКУ, присвоєно звання «Почесний громадянин міста Львова» за «визначний внесок у духовне відродження українського народу, активну громадянську та життєву позицію, підвищення авторитету м. Львова на державному і міжнародному рівнях».
Також згідно з Указом Президента України «за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, справу консолідації українського суспільства, багаторічну сумлінну працю» і з нагоди дня Соборності України Мирослава Мариновича було нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Студент соціальної педагогіки УКУ Іван Гриців став переможцем Міжнародного пісенного фестивалю “Золотий птах” для дітей та молоді з обмеженими можливостями, який відбувся у Вінниці у квітні 2017 року.
Випускниця УКУ і викладачка кафедри класичних, візантійських і середньовічних студій гуманітраного факультету УКУ Оксана Бандровська захистила докторську дисертацію «Заручини у Середньовічному канонічному праві від Декрету Граціана (Decretum Gratiani, c.1140) до Лібер Секстус (Liber Sextus,1298)» у Віденському університеті.
Випускниця УКУ і викладачка філософсько-богословського факультету УКУ Клара Надія Кобелюх захистила докторську дисертацію у Папському Університеті Св. Ансельма. Тема роботи – «Від потворності гріха до краси благодаті: обоження, як досвід даний у Святих Тайнах, у творі Миколи Кавасили «Життя у Христі»». Науковим керівником був о. професор Томас Потт, OSB.
Студенти магістерської програми Data Science Віталій Радченко, Анатолій Стегній, Орест Купин і Олег Шишкін вибороли третє місце у фіналі світового конкурсу Queen’s Innovation Challenge.
о. Богдан Прах, ректор УКУ, став лауреатом премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів за книгу «Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини: у 2-х томах. Том 1: Біографічні нариси (1939-1989). Том 2: Документи і матеріяли (1939-1950)».
Завідувач кафедри богослов’я філософсько-богословського факультету УКУ Віктор Жуковський захистив докторську дисертацію з патристики «Проблема трансцендентності та іманентності Бога в богослов’ї грецьких отців І-V ст. історичний розвиток та богословське значення», захист якої відбувся 26 вересня на богословському факультеті Люблінського католицького університету Івана Павла II.
ІІІ. Завершення Кампанії розвитку Університету
Найбільш знаковою подією цього року є завершення Університетом своєї першої кампанії розвитку, яка відбувалася під гаслом «Нове покоління для нової України» (2010-2016). Фінансовий результат на кінець семирічної кампанії сягнув позначки $ 67 100 000, що дало можливість Університетові зробити якісний стрибок у своєму розвитку, як у напрямку розвитку університетської інфраструктури, так і у розвитку навчальних напрямків та залученні студентів.
За час кампанії, УКУ збудував 3 нові будинки нового університетського містечка і церкву Святої Софії – Премудрості Божої, сформував 4 нові факультети, відкрив 17 магістерських програм, 5 бакалаврських програм, 13 нових інститутів і центрів, а також збільшив кількість студентів більше ніж в 2 рази (з 800 до 1 800).
В завершальний рік кампанії відбулася рекордна кількість благодійних вечорів по всьому світі: 7 в США (Нью-Йорк, Чикаго, Філадельфія, Лос-Анджелес, Бостон, Нью-Джерсі, Сан-Франциско), 4 в Канаді (Торонто, Монреаль, Калгарі, Ванкувер), 2 в Україні (Львів, Київ) та 1 у Великобританії (Лондон). Для нас дуже цінна постійна підтримка друзів УКУ з-закордону. Ми її досвідчуємо вже впродовж багатьох років. Сьогодні ж, особливо хочеться відзначити суттєве зростання підтримки Університету громадою в Україні.
Так, Десятий Благодійний Фольк-Баль «Перелаз» у Львові (червень 2017) зібрав рекордну кількість гостей (227 дорослих і понад 100 дітей). Було зібрано більше 4 000 000 гривень, що стало на 33% більше ніж в 2016 році.
Дев’ятий Благодійний Вечір УКУ в Києві (грудень 2016) зібрав у бенкетній залі Fairmont готелю понад 360 однодумців, зусиллями яких було зібрано понад 6 500 000 гривень, що стало на 30% більше ніж в 2015 році.
А вже в грудні цього року на Десятому ювілейному Благодійному вечорі УКУ в Києві, який відбувся в Міжнародному виставковому центрі, взяло участь близько 500 гостей і було зібрано понад 10 000 000 гривень на студентські стипендії та розвиток УКУ.
Не дивно, що вагомим кроком у розвитку Університету стало заснування Київського центру УКУ, інавгурація якого відбулася 1 грудня 2016 року. Є багато символізму в цій даті. У цей день у 1989 році у Ватикані відбулася зустріч Папи Івана Павла ІІ з керівником СРСР Михайлом Горбачовим. Предметом цієї розмови було становище Української Греко-Католицької Церкви в СРСР і справа її легалізації. А 25 років тому 1 грудня наші громадяни на всенародному голосуванні підтримали Акт проголошення незалежності України. Чотири роки тому 1 грудня відбувся перший «марш мільйонів», який підтвердив бажання українців жити у державі, де шанується людська гідність.
У місті, насиченому вишами, наш Університет ділитиметься зі сучасною столичною молодою людиною (підприємцем, громадським активістом, політиком) особливою якістю особових стосунків – у суспільстві і столиці, де існує конкуренція, конфлікти і чимало недовіри. Київський центр УКУ мав би бути скромним, але світлим майданчиком зустрічей людей доброї волі, які хочуть іншої України. Гостинність і вимогливість, тепло і критичність, поєднання творчості та етичної принциповості – це мали би бути знаменники нової домівки УКУ в Києві.
З нагоди завершення кампанії розвитку УКУ, 8-14 вересня 2017 року у Львові відбувся Святковий тиждень УКУ, під час якого в Університеті відбулось 58 подій, які в сумі відвідали близько 3 000 осіб. Яскравими подіями були Святковий бенкет в Палаці мистецтв (кількість гостей – 370, серед яких близько 30 владик) та Святковий концерт в Оперному театрі «Тут возсіяє Божа благодать» постановки відомого українського режисера Сергія Проскурні. Серед інших подій Святкового тижня варто відзначити: освячення таблиці найбільших жертводавців кампанії розвитку УКУ; урочисту церемонію відкриття та посвяту Центру Митрополита Андрея Шептицького; паломницький тур до Жовкви та Крехова; загальну зустріч випускників УКУ; зустріч Комітетів приятелів УКУ з цілого світу, а також членів Фундацій та головних жертводавців Університету у Львівській міській раді. Окремо відбулася робоча зустріч представників УКУ та Фундацій: УКОФ США, УКОФ Канади та УКФ Лондон на якій було обговорено плани з розвитку Університету в найближчі 5 років. Цікавим фактом стало те, що Святковий тиждень УКУ з нагоди завершення кампанії розвитку відвідало понад 180 осіб з закордону (США, Канада, Австралія та Європа).
Ми постійно перебуваємо в пошуку найкращих вступників до Університету. Саме тому однією з основних фандрейзингових цілей на даний момент є збір коштів на стипендії для наших найталановитіших і потребуючих студентів та вступників. Загалом, кількість іменних стипендій невпинно зростає з кожним роком. Якщо 2016 року нашими жертводавцями було засновано 215 стипендій, вже 2017 року ними було засновано 252 стипендії.
Окремим успішним проектом став пошук підтримки будівництва та оздоблення університетського храму Святої Софії – Премудрості Божої. Понад 65 жертводавців склали кошти на цей проект, пожертвувавши в сумі більше $ 600 000. Їх імена виписані на фундаторських цеглинках храму.
Всі ці успіхи, які дозволили нам продовжити будувати українську освіту світового рівня і виховувати нове покоління лідерів країни, стали можливими насамперед завдяки жертовності наших донорів, спільній праці комітетів та широкого кола друзів УКУ, підприємців, митців та працівників УКУ, які розуміють, що якісна українська освіта, розвиток науки і культури є невід’ємною частиною нашої боротьби за національну ідентичність, незалежність і успіху як країни.
ІV. Що не вдалося зробити?
Не зважаючи на хороший та успішний рік завжди є багато можливостей для покращення і ми в УКУ це добре усвідомлюємо.
На жаль, впродовж минулого навчального року не вдалося відкрити магістерську програму з фізіо і ерготерапії. Хоч є об’єктивна потреба у такій програмі, вона все ще залишається не усвідомленою. Програму із психічного здоров’я в організаціях вирішено стартувати у форматі сертифікатної програми, а вже опісля започатковувати магістерку.
Одним із важливих завдань на майбутнє є підняти і вирівняти привабливість для вступника всіх без винятку освітніх програм УКУ.
Істотного покращення потребує програма «світоглядного ядра», яка на сьогодні включає в себе богословський та гуманітарний компоненти. Ми зараз активно вивчаємо досвід західних вишів і маємо наміри зробити певні кроки у її реформуванні.
В УКУ все ще є труднощі по навчальних курсах іноземною мовою – через недостатню кількість таких курсів нам складно зацікавлювати іноземних студентів, за винятком літніх шкіл. Це також створює відчутну диспропорцію по incoming/outgoing студентах за програмою Еразмус +.
V. Як підсумок
Через високі очікування до УКУ перед нами часто ставлять все нові і нові задачі. У таких обставинах наше завдання ставити собі критичне питання – не лише що робити, але й чого не будемо робити найближчим часом. Ми все ще залишаємось невеликою інституцією, маємо зберігати фокус і зосереджуватись на тому, в чому ми найкращі і де найбільше потрібні.
Ми повинні стерегтися самовдоволення. По-перше, будь-який справжній успіх є Божою справою і Божим даром. А тому автентичною відповіддю на будь-яке досягнення завжди має бути вдячність. По-друге, нам ще є багато над чим працювати. Самоаналіз і рефлексія над собою, до якої закликаємо цього року всю спільноту Університету, виявить наші слабкі місця і дасть поживу для роздумів, як краще виконувати наше служіння. Вчімося бути вдячними за дружню пораду і навіть критику. По-третє, нам треба ставити перед собою справді високу планку, порівнювати наші результати з кращими зразками, рівнятися на міжнародні стандарти. Бенчмаркінг має стати нашою звичною практикою і демонструвати наш автентичний стан.
В центрі нашої уваги – викладачів, працівників, процесів, відділів, дискусій – має бути молода людина – студент і студентка, які прийшли в Університет зі своїми питаннями, запитами, очікуваннями і надіями, планами і мріями. Супроводжуймо цих прекрасних молодих людей у їхньому пошуку самих себе, свого місця у світі, істини і Бога. Якщо всім нам буде передусім залежати на успіху молодої людини, всі інші пазли складуться, всі процеси налагодяться, і навіть всі труднощі отримають свій сенс. Виконуючи заповіт Патріарха Любомира Гузара, допоможім цим молодим людям і один одному «бути людиною».