Викладач Школи Біоетики УКУ Марія Ярема захистила докторську дисертацію в Папському університеті
Викладач Школи Біоетики УКУ Марія Ярема захистила докторську дисертацію в Папському університеті Regina Apostolorum (м. Рим). Тема роботи – «Православна біоетика: історія та особливості».
У своїй докторській праці кандидатка досліджувала питання православної біоетики, представляючи її історичний розвиток та розкриваючи її фундаментальні особливості у порівнянні з католицькою біоетикою. Науковим керівником докторської праці був о. Базіліо Петра, добре відомий у Католицькій Церкві знавець морального богослов’я західної і східної традиції.
Робота складається із трьох частин: богословської – розкриває особливості православного богослов’я та моралі, історичної – зародження та розвиток біоетики в православному контексті та власне, біотичної – розгляд основних біоетичних питань у світлі регулювання різних Православних Церков.
«Тему роботи вибирала з огляду на її актуальність, найперше, для нашої Церкви та інших Східних Католицьких Церков. Мова йде про те, що біоетика, яку ми викладаємо в наших семінаріях та на нашому богословському факультеті, є калькою римо-католицької біоетики. Вважаю таку ситуацію неприпустимою. Східним Католицьким Церквам потрібно творити власну біоетику: таку, яка зберігатиме усі норми католицької біоетики (так, як це навчає Учительський Уряд Церкви), але використовуватиме православну методологію та підходи. Річ у тім, що Католицька Церква в основному використовує філософський підхід до біоетики, а Православна – богословський», – розповідає Марія Ярема.
Як розповіла Марія Ярема, праця над дослідженням тривала 4,5 роки. Серед труднощів, які виникали, – робота із систематизацією православного богослов”я та біоетики, оскільки православ’ю не є властивий точний і систематичний виклад.
«Цікавим є те, що православ’я дуже різноманітне у своїх судженнях щодо питань біоетики. Ці судження коливаються від ригористичних (таких, які збігаються з нормами католицької біоетики) до досить ліберальних, – ділиться кандидатка.
Захист дисертації пройшов блискуче, – роботу оцінили «на відмінно» – summa cum laude.
Українська парафія святих Сергія та Вакха та ікони Жировицької Богородиці в Римі також відзначила активну участь участь Марії Яреми в житті української парафії під час свого навчання в Римі.
Фото та відео: Українська парафія святих Сергія і Вакха та ікони Жировицької Богоматері в Римі