“Я, Ніна” у Львові: розмова експертів про паліативну допомогу
Мультимедійний проект Я, Ніна разом з Міжнародним Фондом «Відродження» та Центром розвитку громадського здоров’я УКУ зустрілися з лікарями, представниками місцевої влади та громадськими активістами, аби вкотре порушити проблему якісної паліативної допомоги в Україні та Львівській області.
Менеджерка програми «Громадське Здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження» Ксенія Шаповал розповіла про найбільші проблеми у паліативній допомозі, а саме – непристосованість умов життя у хоспісах до реальних потреб пацієнтів: “Порушують право на гідний догляд, адже у нас є норма – три памперси на добу. Порушують право доступу до свіжого повітря: коли адміністрація лікарні розташована на першому поверсі, а паліативне відділення – на четвертому. Порушують і право на вільне пересування та повагу до тіла після смерті. Ми вже вклали багато сил у те, щоби навчити лікарів не боятися знеболювальних, але проблема досі стоїть дуже гостро – лише 15% паліативних хворих отримують необхідні знеболювальні”.
Директорка департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак впевнена, що дискусій з самими лише лікарями замало. “Лікар, пацієнт, громадська організація та місцева влада утворюють комплекс сил, здатний змінити сучасну ситуацію.” Утім, на думку Микичак, без розуміння з боку громад справа не зсунеться далеко: “Ми їздили у містечко у Львівській області з лікарнею на 100 ліжко-місць, які там просто стоять пустими і через це ми їх скорочуємо. Натомість запропонували перетворити частину стаціонару на хоспіс, і від громади отримали величезний протест, бо у наших людей в голові все ще багато міфів, які можна подолати, тільки терпінням та підтримкою одне одного.”
Головний лікар 4-ої міської клінічної лікарні та позаштатний фахівець з паліативної допомоги дорослим Ярослав Чуловський відзначає, що якістю та рівнем паліативної допомоги, тобто, допомоги тим, хто вже не має надії на одужання, оцінюється розвиток суспільств у всьому світі. Проте, незважаючи на великий попит на таку допомогу, – за статистикою, щохвилини помирає один онкохворий – в Україні та Львівській області ще донедавна не було навчальних програм для фахівців з паліативної допомоги. “Та минулого року, завдяки активістам, ми склали програму з розвитку паліативної медицини у Львівській області. А задля її реалізації ми вже запустили тренінговий центр, у якому ми маємо можливість готувати своїх фахівців з паліативної допомоги”, – розповідає лікар. Він додає, що за два роки у області також відкриють сучасний хоспіс, утім, потреб пацієнтів це повністю не задовольнить. Лікар Чуловський також звернув увагу на необхідність державного втручання та підтримки цієї сфери, адже громадські активісти сьогодні перебирають на себе деякі державні функції.
Присутня на події народна депутатка від фракції “Голос” Наталія Піпа погодилася з тезою про необхідність державної підтримки та пообіцяла що вже за кілька тижнів ми дізнаємося про створення міжфракційної групи чи комітету, що займатиметься питаннями паліативної допомоги у Верховній Раді.
Отець Ігор Бойко нагадав усім історію слова паліатив, що походить з латини: палій – плащ та відсилає до історії святого Мартина, що їдучи верхи зустрів бідного чоловіка, який просив у нього допомоги. Мартин зупинився і відповів, що не знає, що він може дати, адже все, що він має – лише плащ. Він зняв плащ, розрізав його навпіл, віддавши половину бідному чоловікові, аби він бодай міг зігрітися. Тоді Христос явився Мартину і сказав: “Те, що ти зробив для бідного чоловіка, ти зробив для мене”. “Проект Я,Ніна свідчить про те, що є люди, які не хочуть лишатися осторонь та можуть побачити потреби ближніх. Сьогодні я схиляю голову перед організаторами і кажу, що ми як університет та церква, завжди відкриті до таких добрих ініціатив, як цей проект. Нехай вас Господь благословить”, – додав отець Ігор.
У рамках події відбулася презентація соціального проекту HairForShare від активістки Лілії Кузів, а також – розповідь про здійснені мрії від голови фонду «Зелений Слон» Інни Голованчук. Обидві ініціативи підтримують онкохворих дітей. Більше про них можна дізнатися на сайті проекту “Я,Ніна”.
Під час зустрічі також відбулася фотосесія до флешмобів #капелюханавуха та #шаликтепла, головною метою яких є інформування та привернення уваги суспільства до проблеми паліативної допомоги.
Фото – Олег Кохан
Текст: Катерина Глущенко