Як обрати освіту, що стане особистою ракетою-носієм – розповідає Єгор Стадний
Як обрати університет та спеціальність, щоб за кілька років не шкодувати про свій вибір та чому вищу освіту варто сприймати, як інвестицію – цьогорічним вступникам та їх близьким розповідає заступник міністра освіти та науки України Єгор Стадний.
Вступникам варто підійти до вибору і університету, і спеціальності максимально зважено, із розумінням, що цей вибір є, хоч і складним, та направду важливим. Особливо це актуально для тих, хто вступають на бакалаврат – у шістнадцять чи сімнадцять років ми дійсно можемо не знати, що робити у житті і, тим паче, можемо не усвідомлювати перспектив, які чекатимуть нас на тій чи іншій спеціальності. Та вибір, який належить зробити кожному випускнику школи, найкраще розглядати як одну з найголовніших інвестицій у житті.
Боюся прозвучати занадто пафосно, та все ж наголошу: за своєю важливістю вибір університету поступатиметься лише вибору вашої другої половинки, людини, із якою ви розділите своє життя. Цей вибір, якщо він буде вірним, винесе вас у доросле життя, як ракета-носій.
Я завжди всім раджу: розгляньте вибір вищої освіти у грошовому еквіваленті. Коли ми вступаємо в університет, ми присвячуємо більшу частину часу навчанню. Якщо ми й починаємо підпрацьовувати, то зазвичай на старших курсах. Уявіть, який гіпотетичний заробіток ви могли б отримати, якби не пішли вчитися. Для багатьох це може звучати страшно, але я є прикладом людини, яка після школи пішла спершу працювати. Мушу відзначити – не йдучи у виш, ви також не пропадете. Але якщо ви обираєте навчатися, а не працювати, ви втрачаєте зарплатню і ймовірне кар’єрне зростання. Навіть якщо ви вчитеся на держзамовленні і паралельно підпрацьовуєте, все одно за чотири роки ви випускатиметеся з університету із дипломом і мінусом – тобто, тими коштами, які ви не заробили, працюючи, а витратили, здобуваючи освіту.
Отже, ваша освіта має бути такою, щоби якнайшвидше після випуску ви змогли відшкодувати вкладені у неї кошти. Я навмисне зводжу усе до утилітарного виміру грошей, не зачіпаючи особисту мотивацію, розвиток ерудиції та інтелекту, соціалізацію й інші надбання, які ми здобуваємо під час навчання у виші. Я ігнорую ці дуже важливі речі, бо їх складно калькулювати. А от гроші, які ми могли заробити, поки вчимося, та ресурси, які ми вкладаємо у свою освіту – вдала оптика для того, щоби зробити цей вирішальний вибір.
Вибір освіти важливо сприймати не як плав за течією, яка десь вас і донесе. Замість того, щоби покладатися на поради друзів та батьків, варто підійти до рішення утилітарно: запитайте себе, чи обрана спеціальність принесе вам благополуччя у майбутньому? Які перспективи вона відкриває перед вами? Як швидко ви зможете заробити стільки, скільки вклали у освіту?
Вища освіта – це не лише підготовка до вузької професії. Університети дають значно ширшу знаннєву та інтелектуальну платформу, яка у майбутньому дозволить вам рухатися по ринку праці із найменшими ризиками, яка забезпечить вам нечутливість до економічних криз. Гарна освіта дозволяє знайти роботу та заробіток, незважаючи на економічні лихоманки та турбулентність. І саме можливість легко змінювати професійну траєкторію і відрізняє вищу освіту від професійно-технічної, яка готує до дуже вузького сегменту утилітарних, практичних завдань. Саме завдяки гарній вищій освіті у наступному технологічному циклі, що станеться за кілька років, ви зможете легко перекваліфікуватися. Вища освіта – це комплекс навичок, на основі яких ви зможете адаптуватися до майбутніх викликів.
Три кити сучасного ринку праці – уміння вчитися новому, знання іноземної мови та адаптивність. Ми й досі часто недооцінюємо фактор знання іноземної мови, сприймаючи його як атрибут, а не інструмент. Проте, якщо ви сьогодні не володієте англійською, ви не матимете доступу до нових розробок. Саме тому головною вимогою для вступу на магістратуру ми вважаємо знання іноземної мови.
Вступникам на бакалаврат я раджу сприймати вибір освіти як те, за що ви будете відповідальні – якщо не уже зараз, то за чотири роки. Саме ви, а не ваші батьки чи викладачі, будете жити із цим вибором. Саме вам, а не комусь іншому, за кілька років доведеться інтегруватися у жорсткі умови ринку праці та сучасної економіки. Подумайте, куди ви інвестуватимете протягом наступних чотирьох років, спрогнозуйте перспективи, що перед вами відкриються завдяки вашому теперішньому вибору. Поверніться до прикладу, який найбільше піддається обрахунку – і перш ніж визначитися з вишем та спеціальністю, визначте, скільки грошей ви заінвестуєте, поки будете вчитися, і подумайте, за який час після випуску з університету ви зможете заробити усе, що вклали.
Більше про особливості вступної кампанії 2020 в часі пандемії можна дізнатися тут.