Як УКУ будує стосунки з іноземними університетами: про досягнення та нові горизонти
Важливою умовою університету, в стратегічних цілях якого лежить якісний та динамічний розвиток, є міжнародна співпраця на різних рівнях: студентські обміни, стажування викладачів, міжуніверситетські конференції та спільні дослідницькі проекти. Усвідомлюючи усю важливість міжнародних зв’язків, УКУ щороку нарощує потужності: все більше студентів стажуються та навчаються у кращих університетах Європи та Америки, а викладачі долучаються до навчальних чи дослідницьких програм за кордоном. Також зросла кількість іноземних викладачів та студентів, яких приваблює наш університет.
Ми вирішили розповісти вам про роботу академічного відділу, досягнення міжнародної співпраці УКУ в цифрах, зокрема, про контакти з католицькими університетами світу, а також про авторитет нашого університету та нові перспективи.
Візит до УКУ професора Джеймса МакАдамса з Університету Нотр-Дам (США)
Про авторитет УКУ
За останні 5 років наш університет значно збільшив свою впізнаваність і “сьогодні УКУ має авторитет некорумпованої, несовкової, відкритої до служіння та волонтерської діяльності інституції”, – каже проректор з зовнішніх зв’язків УКУ Олег Турій. А керівник академічного відділу Дмитро Шеренговський наголошує, що “хоч нам ще чимало працювати для представлення себе як міжнародного бренду, але ми вже точно не “новинка”, якою цікавляться тільки через те, що це новинка. Серед партнерських кіл і мереж ми вже впізнаваний актор із досвідом та доброю репутацією. Нас радо запрошують в міжнародні проекти, і зараз ми вчимося самі творити міжнародні коаліції, адже зростає як інтерес так і вимоги. На рівні студентських та викладацьких обмінів маємо добрі відгуки про залучення не лише в академічний процес, але й соціальну діяльність. Іноді міжнародні відділи партнерів дивуються – наші студенти за кордоном цікавляться не лише навчанням, чи короткостроковими заробітками (як це часто буває), але й волонтерськими проектами”.
Приїзд до УКУ делегації з Європейського Університету Віадріна (Німеччина)
Хто в УКУ опікується міжнародною співпрацею
За міжнародні зв’язки університету відповідає академічний відділ, а саме – сектор міжнародної академічних зв’язків, який координує міжнародну співпрацю університету. На стратегічному рівні сектор вивчає кращий досвід з розвитку міжнародної освіти та звіряє “годинники” із партнерами, на оперативному – допомагає освітнім програмам та факультетам сформувати власні цілі щодо інтернаціоналізації та покроково їх реалізовувати. На загальноуніверситетському здійснює балансування зовнішнішніх викликів та внутрішніх запитів, щоб процес уміжнароднення відбувався максимально ефективно та органічно. Якщо ще предметніше – координує двосторонню співпрацю із університетами-партнерами, багатосторонню співпрацю в рамках програм Erasmus+, Світової та Європейської Федерації Католицьких Університетів (IFCU-FUCE) та проекти міжнародної академічної мобільності студентів та викладачів УКУ.
Учасники програми міжнародної академічної мобільності Erasmus+ від Філософсько-богословського факультету УКУ в Університеті Палацького в Оломоуці (Чехія)
Адміністративна поїздка керівника Сектору міжнародних академічних зв’язків Галини Процик до Університету Тілбурга (Нідерланди)
Про успіхи за 2018-2019 роки в цифрах
Наші студенти все частіше стають учасниками програм академічного обміну з партнерськими університетами за кордоном. 143 студенти взяло участь у сезонних школах/стажуваннях за кордоном (8% всіх студентів УКУ), а 51 студент навчався цілий семестр за кордоном (3% усіх студентів). Дуже важливо, що наші студенти беруть участь і перемагають у глобальних змаганнях. Прикладів багато. Зокрема, команда Cardio Vision, учасниками якої є випускники і студенти факультету Прикладних наук, здобула перемогу в конкурсі AI Idea Challenge Contest від корпорації Microsoft. Наші студенти представили ідею рішення, покликаного покращити діагностику серцево-судинних захворювань.
У цьому студенти беруть приклад з наших викладачів, з яких кожен п’ятий за 2018-19 навчальний рік взяв участь у різних програмах за кордоном: викладали, робили дослідження, були на стажуваннях, виступали на конференціях…
Викладачі УКУ під час туру до США, в рамках якого вони відвідати 10 найцікавіших університетів та коледжів, з точки зору роботи із студентами коледжів вільних наук Нової Англії
УКУ є гостинним місцем для запрошення міжнародних викладачів і студентів. Минулого року 143 іноземних викладачів відвідали УКУ з публічними лекціями та викладами повних або часткових курсів, до того ж 64% з них робили це pro bono. А на літній школі наук про дані учасники були із 17 країн. Загалом, 157 іноземних студентів і 48 іноземних волонтерів взяло участь чи допомагали на літніх школах УКУ.
Показники за 2018-2019 роки
Про співпрацю УКУ з католицькими університетами
Два роки тому на аудієнції з представниками Міжнародної федерації католицьких університетів Папа Франциск наголосив, що перед католицькими університетами постає три важливих завдання: науковий пошук задля відкриття і поширення істини, навчання задля цілісного розвитку особистості та суспільне служіння задля пошанування Богом даної гідності людини і відповідального розвитку суспільства. Відтак, з кожним роком УКУ як член Федерації католицьких університетів Європи (FUCE) грає все помітнішу роль у контексті співпраці між католицькими університетами, є частиною їх дискурсу – масштабних та важливих тем, які сьогодні на часі у глобальному світі. Це партнерство допомагає глибше усвідомлювати ці задачі і знаходити цікаві дійові розв’язки. До слова, проректорка УКУ Софія Опацька увійшла до Ради директорів FUCE. «Ми можемо відрізнятися за розміром чи за навчальними програмами, проте ми всі — католицькі університети. Спільні цінності роблять нашу співпрацю унікальною. І головним завданням для нас є пошук спільних інструментів, які б не вимагали великих ресурсів, проте приносили би якісно нові результати в навчальний процес», – наголошує Софія Опацька.
Під час Генеральної асамблеї Федерації католицьких університетів Європи в Університетському центрі св. Ігнатія в Антверпені (Бельгія)
Католицькі освітні інституції комунікують свою особливу місію, етос та цінності, які вони прагнуть транслювати на ціле суспільство. Одним із найважливіших міжнародних партнерів УКУ вже багато років є Університет Нотр-Дам (США), один із найпрестижніших вищих навчальних закладів Америки. До слова, президент УКУ, Архиєпископ Борис Ґудзяк отримав престижну нагороду Notre Dame Award, лауреатами якої також ставали президент США Джиммі Картер та свята Мати Тереза.
Президент Університету Нотр-Дам Джон Дженкінс та Президент УКУ владика Борис Ґудзяк (після вручення нагороди Notre Dame Award)
Співпраця між УКУ і Університетом Нотр-Дам дозволила зосередитися на дуже практичних вимірах управління і розвитку такої інституції, як католицький університет. Значну користь зі співпраці з Нотр-Дамом УКУ почерпнув завдяки можливостям стажування дослідників та академічних управлінців УКУ в Нотр-Дамі. Такі стажування сприяли інституційній розбудові і зміцненню УКУ, а також підвищенню управлінського потенціалу університету. Завдяки відкритій співпраці люди мали змогу відверто ділитися проблемами і викликами своїх інституцій та разом шукати дійові відповіді на них.
Співпраця між УКУ та Інститутом європейських студій Нановіка Університету Нотр-Дам, розпочалася у 2003 році, коли УКУ долучився до ініціативи щодо створення консорціуму CUP (Catholic Universities Partnership). На сьогоднішній день до цього консорціуму входять 9 католицьких університетів з Центрально-Східної та Західної Європи, а також із США. Цей проект спрямований на переосмислення та відновлення католицької вищої освіти у сучасній культурі. Також вже зараз готується новий спільний багаторічний проект “Віра і свобода”.
Ще один католицький університет, з якими тісно співпрацює УКУ – Сент-Мері, Твікенхем (Лондон). Такі університети як УКУ та Сент-Мері приваблюють студентів своєю інклюзивністю, в їх середовищах можуть співіснувати люди з різними точками зору, з різним соціальним статусом чи культурним контекстом. Цей підхід покликаний зробити студентський досвід навчання ціннісним – не тільки в академічному сенсі, але й у контексті розвитку людини як особистості.
Цієї весни в УКУ відбувся візит професора Адама Лонґкрофта, декана з підтримки навчання та викладання університету Сент-Мері. В рамках візиту професор зустрівся з керівниками програм УКУ та викладачами. Професор Лонґкрофт зауважив, що “УКУ – це єдиний католицький університет в Україні, а Сент-Мері, відповідно, єдиний католицький університет в Англії. Тому безпосередні зустрічі представників університетів, – це, по-перше, хороша нагода дізнатися більше один про одного, про нашу місію, етос, про суть навчальних програм, які ми пропонуємо нашим студентам. По-друге, ми шукали інструменти для глибшої співпраці і взаємодії у майбутньому. До прикладу, ми обговорювали можливості студентських обмінів та навчання за кордоном, а також спільні дослідницькі проекти між науковцями з обох університетів”.
Візит до УКУ професора Адама Лонґкрофта, декана з підтримки навчання та викладання Університету Сент-Мері
Інший університет з такою ж назвою – Сант Мері – і з яким співпрацює УКУ знаходиться у Калгарі (Канада). Щороку туди на навчання відбирають двох наших студентів/студенток з Факультету наук про здоров’я. Цього року пощастило студентці третього курсу із спеціальності «Соціальна робота» Фуртак Софії-Соломії та третьокурсниці із спеціальності «Психологія» Кунікевич Богдані – вони навчалися в Університеті Сант Мері з січня по липень 2019 року. Окрім навчання студентки брали участь в житті греко-католицьких парафій у Калгарі та місцевої української громади, а також займалися волонтерством.
“Найцінніший досвід, який я отримала – це вміння приймати себе різною, бути щедрою та щирою, бути відкритою до нових знайомств та нових викликів, не лише брати, але й давати, а також я отримала багато цікавих та корисних для мене фахових знань. Українці в Калгарі завжди готові підтримати, посвяткувати з нами українське Різдво, поколядувати і наліпити вареників, зробити наше перебування тут дуже приємним і домашнім. Самі студенти, чуючи українську мову, відразу питають, чи ми зі Східної Європи, пропонують свою допомогу у всьому: від “піти на каву” до “відвезти в гори”, запрошують в студентські асоціації, на волонтерство, на вечірки та баскетбольні університетські матчі. Самі пари дуже доступні і інформативні. Вчимося ми по книгах, які з великою добротою і щедрістю нам подарував університет”, – ділиться враженнями Софія-Соломія Фуртак.
“Навчання за програмою обміну відкрило для мене нові горизонти у майбутній професійній діяльності, допомогло краще зрозуміти напрямок руху. Також, я отримала неоціненний культурний досвід та надихнулась дізнаватися більше про культуру Канади, та якісно представляти Україну за її межами”, – каже Богдана Кунікевич.
Студентки УКУ Софія-Соломія Фуртак та Богдана Кунікевич разом з Президентом університету Доктором Тюркотом
Паралельно з цими контактами в УКУ склалися добрі стосунки з Джорджтаунським університетом, зокрема існує співпраця між його дослідницьким центром Берклі, який займається проблемою релігії і глобальних викликів сучасності, і Міжнародним інститутом етики і проблем сучасності при УКУ. І ще одна інституція – Католицький університет Америки. Буквально кілька місяців тому там відкрили програму досліджень української церкви, і завдяки тому, що владика Борис Ґудзяк став митрополитом у США, а Вашингтон належить до його юрисдикції, виникає ще одна дуже потужна і дуже важлива можливість для співпраці з цим університетом.
Відтак, співпраця з американськими університетами вийшла на міжінституційний рівень, але також УКУ будує взаємини з німецькими, голландськими, шведськими та багатьма іншими університетами, але наразі вона стосується, радше, контактів між окремими особами.
Про нові горизонти
Зараз УКУ переглядає стратегію інтернаціоналізації, яка повинна допомогти програмам краще інтегруватися в міжнародне освітнє середовище, перейти із статусу споживача до статусу надавача своєї експертизи чи сервісів. Це означає збільшення освітніх продуктів іноземною мовою, побудову навчальних силабусів на основі глобальних компетенцій, урізноманітнення досвіду студентів шляхом вивчення та праці над глобальними кейсами, залучення студентів до міжнародних досліджень викладачів, покращення досвіду перебування іноземних викладачів та студентів в УКУ тощо. Це ті кроки, які потрібно пройти найближчим часом, для того, щоб говорити з іноземними партнерами спільною мовою. Важливий також і розвиток внутрішньої культури УКУ, тобто розуміння інтернаціоналізації освітніх програм не як додаткового, а обов’язкового компонента.
Проректор з зовнішніх зв’язків УКУ Олег Турій (зліва) і керівник Академічного відділу УКУ Дмитро Шеренговський
“Католицький” – означає вселенський, всесвітній, міжнародний. Міжнародне академічне середовище має бути природним та рідним для будь-якого католицького університет. Інтернаціоналізація повинна сприйматися не просто як органічний інструмент розвитку освітніх і наукових програм, частина культури покращення їхньої якості, засіб для формування бренду Університету, саморефлексії та оцінки себе у світовому академічному полі. Католицький університет повинен будувати якісні і глибокі стосунки з міжнародними партнерами, які стають основою для дружби і солідарності, а, можливо, й для сопричастя у служінні людині і суспільству. Сьогодні вже замало бути глобальним, потрібно поставити цю глобальність на службу спільному благу”, – каже Дмитро Шеренговський.
Підготувала: Оксана Левантович