«Янукович – не та влада, яка впаде від одного удару…» (Високий Замок)
Президент Віктор Янукович уособлює новий тип влади, прецеденту якого у світовій історії ще не було – вважають історик Ярослав Грицак і політолог Анатолій Романюк. Проте у цій команді є тріщини, які можуть її розколоти. З допомогою яких дієвих інструментів з владою може боротися Євромайдан, експерти поділилися у розмові з кореспондентом «ВЗ».
«Якби такі масові акції протесту, як у нас, відбулися у демократичній країні, це було б свідченням делегітимізації чинної влади, навіть обраної у легітимний спосіб, – каже політолог Анатолій Романюк. – У такому разі, влада мусила б ще раз отримати кредит легітимності, пройшовши вибори – або ж піти. Та, оскільки ні Янукович, ні Верховна Рада нині не хочуть позачергових виборів, дієвим інструментом, який змусить владу виконати вимоги Майдану, є проведення акцій громадянської непокори по всій країні. Такі акції потребують доброї організації, регіональної координації, залучення українських і світових ЗМІ.
Свій рецепт запропонував Ярослав Грицак. «Янукович – це не та влада, яка впаде від одного удару, необхідною є тактика тисячі ударів, що збільшить шанс попасти в ту тріщину, яка її розвалить, – вважає він. – Якщо не знаємо, як діяти в даний момент, потрібно робити те, що робили досі, але із щораз більшою інтенсивністю. Не залишати Майдан – не дати страху, сумнівам і розчаруванню заволодіти нами».
На переконання Анатолія Романюка, можливий й інший сценарій розвитку подій: проведення круглого столу між владою та опозицією. Він має бути публічним. Опозиція повинна донести громадянам рішення, які приймаються там, варіанти, які обговорюються, аби люди могли стати безпосередніми співучасниками цього процесу. «Маємо мати не симулякр круглого столу, на який нас запрошує Янукович, а такий круглий стіл, за який його запрошуємо ми – з нашими правилами і на нашій території. Круглий стіл – це те, що працювало останніх 20 років у всіх революціях, зокрема в Польщі», – уточнив Ярослав Грицак.
Однією з найважливіших проблем нинішнього революційного процесу, на думку політологів, є неконсолідованість протестних середовищ, які представляють різні міста України. Анатолій Романюк вважає, що та величезна кількість молодіжних організацій, лідерів, які беруть активну участь в акціях протесту, має інституалізуватися. Йдеться не стільки про політичні партії, як про формування альтернативних програм, свого бачення виходу з ситуації, яке не обмежувалося б тільки вимогами політичних лідерів. Те, що зараз відбувається в Україні, політолог називає ліберально-демократичною революцією, яку можна порівняти з Великою Французькою, духовно сформованою просвітниками, які переконали люд у неможливості жити так далі. «Нині величезна кількість людей побачили, що вони не одні, що біля них на Майдані стоять такі самі, які думають у такий самий спосіб, які готові також відкласти свою роботу, аби приїхати на Майдан. Йдеться про творення нової української нації, яка змінилась і буде змінюватися. І цього не спинити», – резюмує експерт.
Ольга Масна
Джерело: Високий Замок