Ярослав Терлецький: Міжнародний досвід створення університетського містечка ми доповнюємо духовною формацією
У 2009 році Український Католицький Університет проектує першу чергу будівель університетського містечка, що постане на вул. Стрийській у Львові. Завершивши проектування, ми плануємо отримати дозвіл на будівництво, яке хочемо розпочати наступного року. Термін будівництва першої черги складає 5 років; ми плануємо закінчити житловий корпус та багатофункційний академічний корпус до початку Євро-2012.
Проект стартував зі зведення дерев’яної церкви, яку було освячено 2 травня цього року. Як сказав ректор УКУ о. д-р Борис Гудзяк, в Україні в давнину існувала традиція – кожне масштабне будівництво починати зі зведення храму. Ми відновлюємо і продовжуємо цю традицію. Окрім того, ця дерев’яна церква постала безпосередньо на місці освячення наріжного каменя майбутнього університетського містечка, яке 2001 року під час свого візиту в Україну здійснив Папа Іван Павло ІІ.
У першу чергу будівництва входить житловий корпус (гуртожиток), багатофункційний академічний корпус, в якому міститимуться навчальні та офісні приміщення, зокрема, деканат, кімнати для викладачів, а також великий зал, у якому студенти зможуть харчуватися, як у їдальні. Також у залі можна буде проводити заходи університетського масштабу або й більші, адже він розрахований на 200 сидячих місць у режимі харчування або 300-350 місць у режимі конференцій. Особливою частиною першої черги є університетський храм, який міститиметься в центрі цілого містечка.
Першими будуть збудовані житловий корпус та академічний будинок, кам’яний храм зводитимуть після них, і на цей час дерев’яна церква зможе забезпечити релігійні й духовні потреби тих людей, що там проживатимуть і навчатимуться. Вже тепер там відбуваються Богослужіння. У далекій перспективі в тій частині ділянки має бути збудований музей підпільної Церкви. Відповідно тоді кам’янипй університетський храм служитиме головним духовним центром, дерев’яна ж церква, як би воно, може, дивно не звучало, наразі у документах визначена як тимчасова споруда, яку заплановано перенести. Можливо, згодом її розберуть і перевезуть у якесь інше місце, де вона функціонуватиме повноціннно як храм.
Особливістю житлового корпусу є те, що кожне крило окремого поверху об’єднуватиме по 20-25 осіб у невеличкі студентські спільноти, якими опікуватимуться куратори. Куратор водночас буде й духовним наставником. Також у корпусі передбачено житлові приміщення на 10-12 осіб для осіб розумово неповносправних зі спільноти «Лярш-Ковчег». У цьому ж будинку буде невеличкий гімнастичний зал, де студенти зможуть активно проводити своє дозвілля у заняттях спортом, можливо, в рамках спортивних секцій. Це ті головні елементи, які відрізнятимуть цей корпус від класичного розуміння гуртожитку як місця лише для проживання. Крім того, в цьому будинку будуть спільні кімнати, де студенти зможуть збиратися разом для занять, святкувань, просто спілкування, а також кімната для молитви. Спочатку ми думали про каплицю, але оскільки вже є дерев’яна церква і буде зведено ще кам’яний храм, то йдеться радше про невеличку молитовну кімнату.
Наступним кроком стане будівництво університетської бібліотеки, яка служитиме інформаційним центром для студентів та науковців цілого Львова.
Над проектом працюють американські архітектори – фірма Kallman McKinnel & Wood Architects з Бостона. Вони розробляють концепцію, проте реально не можуть довести проект до самого завершення, оскільки не володіють ліцензією та українськими будівельними нормами. Тому далі цей проект буде передано українським архітекторам. Вони його довершать; опісля проект пройде відповідні експертизи, на основі чого буде отримано дозвіл на будівництво.
Хоча містечко проектує американська фірма, у ньому будуть враховані українські реалії. До обговорення проекту залучається університетська спільнота, представники архітектурного середовища м. Львова, в тому числі управління архітектури при міській раді та головний архітектор Львова. З міжнародного досвіду створення таких комплексів ми беремо поєднання проживання з навчанням, що для нашої пострадянської ментальності є доволі незвичним. Цей досвід ми доповнюємо духовною формацією.
Ярослав Терлецький – координатор проекту “Університетське містечко УКУ”