Євген Глібовицький: «Змінювати світ може той, хто пережив несправедливість і не зламався»
«Залишайтеся яскравими і посилюйте свої сильні сторони понад посилення своїх слабких», – одна із важливих порад експерта з довготермінових стратегій Євгена Глібовицького, учасника Несторівської експертної групи. Під час зустрічі із першокурсниками УКУ він поділився кількома настановами для успішного життя.
Вам часто доведеться почуватися не у своїй тарілці
Ви живете в епоху зламу цінностей. Ви народжені в країні, яка отримала свою оболонку, але ще не отримала свого наповнення. Вам треба не те, що багато знати, а багато розуміти. Навчитися думати. Вам треба застосовувати критичне мислення.
Орієнтуйтеся на якісний підхід
Залишайтеся яскравими і посилюйте свої сильні сторони понад посилення своїх слабких. Якщо ви будете посилювати свої слабкі сторони, ви зможете досягнути лише середнього рівня. Будьте інакшими. Бути інакшим – це також вміти толерувати інакшість. Кожен з нас є різним. Якщо ми почнемо бавитися в переслідування одне одного, це закінчиться катастрофою. Інакшість – це добре, якщо права та свободи інших при цьому не порушені.
Ринок праці не цікавитиметься дипломом вашої спеціальності. Жоден працедавець не попросив мене показати диплом. Працедавців цікавлять не ті речі, до яких студентів готує пострадянська система освіти. Вас питатимуть, чи вмієте ви мислити критично, чи ви можете бути послідовними, чи вмієте працювати в команді, чи можете досягати результату, чи можете бути ефективними? Важливо не тільки, що ви вчите, але як ви вчитеся. Чи ви справді розумієте те, що ви вчите.
Успішність вашого життя залежить від того, чи правильно ви поставите мету
Якщо ви будете зазубрювати і вчитися заради галочки зараз, ви не будете конкурентними на ринку праці. Звикайте до того, що вам доведеться перелопачувати великий обсяг інформації. Це для того, щоб потім вирішувати складні завдання Найважливіше – навчитися розуміти і осягати. Вам заважатимуть соцмережі, ваші відносини, ваші власні викладачі. Не завжди вони даватимуть весь обсяг того, що вам треба.
Вчіться захищати свою думку і конструктивно дискутувати
Ставте під сумнів те, що ви читаєте. ставити під сумнів. Непомильність не є основою університету, а сумнів є основою університету. Висловлюйте свою думку і не бійтеся цього. Вчіться захищатися. Якщо ви не навчитеся цього робити, вам буде складно в житті. Де виклики будуть не штучними, де загрози будуть реальними. Питання не в тому, чи цей університет буде добрим для вас. Питання в тому, чи ви зможете бути добрими студентами для цього університету.
В Україні є багато вакансій, де потрібні унікальні знання, навички і сильні компетенції
Якщо подивитися на структуру ринку праці, ви побачите цікавий момент. В Україні бракує менеджерів, лідерів, хто може кваліфіковано взяти на себе відповідальність і повести вперед. Ви є претендентами на ці позиції. Конкурентами на ці позиції є випускники великих університетів. Крім англійської, маєте знати ще 1-2 мови. Деякі стереотипи, особливо характерні для Галичини. Дехто гордий з того, що не володіє російською. Ми нікуди не дінемося від Росії. Російська мова буде важливим інструментом і важливою іноземною мовою. Буде дуже сумно, якщо хтось володіючи навичкою, якої ви не матимете, займе ваше місце. Ваша українська має бути досконала. Навіть одна незначна помилка в тексті може перекреслити всі ваші старання.
Перш ніж змінювати світ, ви зіштовхнетеся з несправедливістю і маєте її подолати
Перед вами постануть виклики, постануть серйозні загрози. Один з таких викликів – це відчуття того, що система навколо вас є несправедливою. УКУ – це університет з місією. Тут постає питання, для чого вчитися, для чого робити те чи інше. Ми тут не просто отримуємо оцінки. Є щось більше і щось важливіше. Світ доведеться змінювати. Якщо ви хочете змінити світ, ви прийшли в правильне місце. Але перед тим як змінювати світ, вам доведеться зіштовхнутися з шаленою несправедливістю, подолати її, а пізніше закріпити навики протистояти їй, щоб спокуси цього світу не могли вас зламати.
Вчіться довіряти
Пострадянський світ вчить нас бачити загрози, а життя – як уникнення загроз. Розвинений світ вчить бачити причини і прямувати до змін. Ви виростали в пострадянському світі недовіри. Розвинений світ – це світ довіри. Вам доведеться дуже важко себе пристосовувати до європейського світу з довірою. Якщо в загрозливому пострадянському світі ви довіряєте, то можете втратити навіть життя. Якщо ви в розвиненому світі не довіряєте, ви втрачаєте конкурентність. Тому вам доведеться пройти трансформацію від недовіри до довіри.