За світ без смертної кари
30 листопада спільнота Українського Католицького Університету приєдналася до всесвітньої акції «За світ без смертної кари». Разом з спільнотою Святого Егідія УКУ провів конференцію, що стосувалася проблематики смертної кари та дискусій щодо її застосування чи відміни у різних країнах.
Референт спільноти Святого Егідія у Львові Лариса Шидловська розповіла про діяльність спільноти, метою якої є поширення культури миру в світі. 10 років тому спільнота розпочала акцію формування громадської думки та збирання підписів для всесвітнього мораторію на смертну кару. Зовсім недавно, 26 листопада, вони могли святкувати маленьку перемогу – після представлення п’яти мільйонів підписів до ООН, з’явилася резолюція про мораторій, яка має бути затверджена на Генеральній Асамблеї. За останні 10 років 35 країн відмінили смертну кару. Спільнота Святого Егідія працює не лише над правовим вирішенням питання смертної кари, але також зміни ставлення громадськості до засуджених людей. З 1997 року існує традиція листування з засудженими на смерть і звичайними молодими людьми в різних країнах світу, які вчаться бути друзями приреченим та допомагати повертати гідність та сенс життя. За 10 років – це тисячі листів та людських доль.
«Практика смертної кари довела неспроможність чинити стримувальний ефект на злочинців, а тому свідчить про відсталість правової свідомості. Головний принцип правосуддя – змусити людину переосмислити вчинене, і саме він абсолютно відсутній у практиці смертної кари», – зазначив перший проректор УКУ Мирослав Маринович, який також звернувся до проблеми посткомуністичних суспільств, у якому страти більшовизму призвели не тільки до знецінення людського життя, але й також до зневаги людської гідності загалом.
Учасники конференції також звернулися до розуміння смертної кари у вченні Католицької Церкви. Випускник Львівської духовної семінарії Святого Духа магістрант морального богослов’я Тарас Костик у своїй доповіді зазначив, що Церква пройшла еволюцію у ставленні до покарання злочинців: смертна кара вважається винятковим засобом покарання, адже людське життя священне.