Заснування спільноти „Лярш-Ковчег” в Україні
Директор центру духовної підтримки осіб розумово неповносправних „Емаус”, що діє при УКУ, Зеня Кушпета разом з представниками міжнародної ради спільнот „Ляршу” та представниками влади провела 7 березня прес-конференцію в мерії Львова, що була присвячена створенню спільноти „Лярш-Ковчег” у Львові.
Львів невипадково став містом, звідки розпочнеться діяльність руху „Лярш-Ковчег” в Україні Зеня Кушпета зазначила, що цьому передувало 15 років ретельної підготовки та організації різних ініціатив. Це, передусім, спільноти „Віра і Світло”, які вже існують у восьми містах України, центр для дітей хворих на дитячий церебральний параліч „Джерело”, центр духовної підтримки осіб з особливими потребами та їх родин „Емаус”, що діє при Українському католицькому університеті, і є своєрідним рупором для поширення в суспільстві філософії „Ляршу”, чотири майстерні для осіб розумово неповносправних. Усі ці ініціативи уможливили визнання з боку міжнародної ради „Ляршу”, представники якої 3-7 березня перебували в Україні з метою глибшого ознайомлення з підготовчою роботою для створення спільнот „Лярш-Ковчег” в Україні.
Як зазначив координатор зони „Лярш” у Південній Європі і на Близькому Сході Патрік Фонтен, Україна – це перша країна з пострадянського простору, що приймає філософію Ляршу, ціль якого відкрити для людей дар слабих людей, які часто є закриті від суспільства, а тому є прихованим скарбом. Він також додав, що завданням „Ляршу” не є відповісти на всі потреби людей розумово неповносправних, а ці розкидані спільноти мають бути знаком надії та зміни для суспільства.
Перший будинок „Ляршу-Ковчегу” у Львові буде створюватися за всебічної підтримки міської влади, яку запевнила головний спеціаліст управління соціального захисту Львівської міської ради Галина Семків. На її думку рівень демократії в країні визначається також ставленням держави до осіб з особливими потребами, тому підтримуючи проект „Лярш-Ковчег” наша держава доводить свою демократичність.
Довідка
“Лярш” (у перекладі з французької означає “ковчег”) – це міжнародний рух християнських спільнот, який заснував Жан Ваньє 1964 року у Франції. Сьогодні існує понад 120 спільнот у більш ніж 30-ти країнах світу. Цей рух свідчить про унікальність і цінність кожного людського життя. В спільнотах „Лярш-Ковчег” особи розумово неповносправні та молодь-приятелі (асистенти), які бажають розділити з ними своє життя, живуть, працюють та моляться разом, як одна родина. Цей рух намагається поєднати дружбу, професійну допомогу та життя духовними вартостями.
На користь осіб розумово неповносправних в Україні діють братні християнські організації з цією ж філософією і духовністю – „Віра і Світло” (з 1992 року) та центр „Емаус” при Українському Католицькому Університеті (з 2000 року), які організовують регулярні зустрічі для дружби, спілкування, молитви та святкування, спільні Літургії, паломництва, літні табори для осіб розумово неповноспраних, їх родин та молоді-приятелів.