Знайомити незрячих з багатством літератури: як студенти УКУ волонтерять в УТОС
13 листопада за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Міжнародний день незрячих. Свою частку в підтримку осіб із вадами зору вкладають і студенти УКУ – волонтери СО «Відлуння», що готують аудіозаписи книг для відвідувачів Українського товариства сліпих у Львові.
Цьогоріч регіональному представництву УТОС у Львові виповнюється 80 років. Ідейником створення став Андрій Волощак, який потурбувався і про утворення бібліотеки при організації. Цікаво, що тут же діє єдиний музей історії тифлотехніки в Україні, який дозволяє відчути себе відвідувачем бібліотеки. Підтримувати активну діяльність товариство намагається й далі.
Майже рік тому до числа організацій міста, з якими співпрацює «Відлуння», увійшов УТОС. Представники бібліотеки товариства запропонували студентам долучитися до начитки книг для їх подальшого запису в аудіоформаті. У такий спосіб незрячі люди можуть отримати на носіях книги та дізнаватися про багатство української літератури, слухаючи художні твори вдома.
Орест Цебенко, голова студентської організації «Відлуння» розповідає: «Ми займаємося саме соціальними проектами, тож така ідея була дуже актуальною та новою. Спочатку серед волонтерів розпочався справжній ажіотаж: ми записуємо книги з понеділка до середи з 10 по 3 годину, тож із першого ж тижня всі місця були зайняті охочими. У свою чергу, УТОС були раді долучити студентів УКУ до унікального для нас волонтерства».
Світлана Палюшок, бібліотекар спеціалізованої бібліотеки імені Т.Г. Шевченка УТОС згадує, що знайомилася зі студентами УКУ під час їхнього першого візиту. Тоді волонтерам розповіли про потреби закладу, зокрема, книги, що пропонувалися до начитки. Після цього створили графік відвідувань волонтерів та їхніх начиток.
«Ми одразу попереджували, щоб студенти не озвучували поодинці більше двох годин для того, аби не “сів голос”. Серед єдиних вимог було тільки те, щоб людина володіла мовою та могла вміло передати зміст книги. У результаті в читачів нашої бібліотеки залишаються гарні враження, адже звук справжнього голосу завжди сприймається краще», – розповіла пані Світлана. Після начитки твори монтують, записують на носії та передають читачам бібліотеки.
Уляна Борисовська, студентка 2 курсу «Соціальної роботи», ділиться: «Завжди любила волонтерити, але раніше це була саме активна співпраця з людьми з інвалідністю. Через це спершу діяльність в УТОСі для мене виглядала непередбачуваною, бо не до кінця бачила результат, що для мене важливо. Однак після кількох записів книг я почала зустрічати у бібліотеці людей з порушенням зору, які приходили саме за аудіокнигами. Це був джекпот, адже мотивація волонтерити збільшилася. Відкриттям для мене стала й сама бібліотека товариства – здавалося, що там відвідувачів із порушенням зору було більше, ніж у будь-якій звичайній книгозбірні відвідувачів. Долучилася до проекту загалом, оскільки проходила “служіння в дії”, і залишилася дуже втішеною».
Протягом минулого семестру вдалося записати 5 книг. Уже зараз студенти зважають на попередню практику, до прикладу, намагаються закріплювати за собою один твір. Крім того, таке волонтерство допомогло позбутися стереотипів щодо людей із вадами зору. Побоювання і хвилювання зникли в процесі запису книг, адже волонтерство виявилося не таким складним. При цьому, у планах організації розширювати формати співпраці, зокрема, проводити зустрічі з відвідувачами товариства.
До слова, організація активно шукає нових членів команди. Так, заповнивши форму, можна приєднатися до створення аудіокниг чи запропонувати іншу допомогу.
Довідка. «Відлуння» – найстаріша студентська громадська організація УКУ, яка займається поширенням ідеї волонтерства серед молоді університету. Цьогоріч СО уперше отримала фінансування в формі відзнаки лідерства від фонду родини Ігнатовичів. Кошти від нагороди, зокрема, використовують і на підтримку волонтерства студентів в УТОС.
Фото: Орест Цебенко