Зцілювати зранені душі: в УКУ розпочалася дводенна конференція «Війна. Травма. Зцілення. Міфи та реальність посттравматичного синдрому»
«Не всі рани війни є видимі, втім всі потребують зцілення…»,– з такими словами звернувся до присутніх директор Інституту психічного здоров’я УКУ Олег Романчук. Він наголосив, що основне завдання конференції — підготувати психологів до зустрічі з невидимими наслідками війни, допомогти знайти ліки для тисяч душ зранених війною. За словами Олега Романчука, все українське суспільство повинно доєднатися, щоб в душах військових, їхніх сімей, дітей, які пережили евакуацію та бомбардування, зміг запанувати мир та з’явилася спрага до життя.

Проректор УКУ Павло Хобзей у вітальному слові наголосив, що місія Університету — будувати майбутнє України, а це означає, що навіть в умовах війни ми повинні думати про майбутнє. Павло Хобзей подякував усім присутнім психологам, що вони під час Революції гідності, а також впродовж усієї війни допомагали надавали допомогу усім потребуючим. “Сподіваюся, що ця конференція буде плідною, ви зможете знайти новий погляд на ті проблеми, з якими стикається наше суспільство. Чи це стосується воїнів, чи їхніх дружин, дітей чи батьків”, – наголосив Павло Хобзей.
Наступне завдання, яке організатори поставили перед конференцією — донести до суспільства, що за певний час, в наше повсякдення повернуться живі свідки війни: воїни, інваліди, діти-сироти, вдови, вимушені переселенці, – і усім цим людям буде потрібно дати допомогу. Практично кожна людина повинна знати що таке депресія, стрес і, навіть, посттравматичний синдром.

Семен Глузман у вітальному слові учасникам конференції наголосив, що вже в ХХІ столітті ми були свідками жорстоких воєн, але нам здавалася, що до України така війна не добереться: Югославія в Україні не повториться. “Ситуація ускладнюється тим, що багато українців до кінця не розуміють що це за війна і з ким ми воюємо? Ставлять собі питання: ми воюємо з Росією, чи ми воюємо самі з собою?”, – підкреслив президент Асоціації психіатрів України.
Семен Глузман наголосив, що людям потрібно пояснювати, що таке гібридні війни, що в них не існує писаних правил, що Україна скована Женевською та Гаазькою конвенцією, а воює з людьми, які можуть робити все що завгодно. “Саме до таких воєн ми повинні готуватися — їх ставатиме все більше і більше. Люди, які переживуть гібридні війни, потребуватимуть професійної допомоги психологів, які вміють виявити та лікувати посттравматичний стресовий розлад”, – підкреслив правозахисник.
Доповідачі на конференції неодноразово наголосили, що в умовах гібридних воєн, людьми дуже часто маніпулюють, спеціально для того, щоб викликати агресію, помсту, кровопролиття. Відповідно, нам потрібно вчитися оператися провокаціям та зберігати самостійне мислення.
За словами Семене Глузмана, ця конференція має важливе значення, допоможе зібрати базу контактів людей, які потребують допомоги так і тих, які готові допомагати, вчасно та професійно реагувати на виклики сьогодення.
З програмою конференції можна познайомитися за цим посиланням: