Звернення до спільноти УКУ на Великий Піст
Дорога спільното УКУ!
Від щирого серця вітаємо усіх працівників, викладачів і студентів з входженням у час Великого Посту. Для християн піст є особливим часом спілкування з Богом, нагодою для глибшого самопізнання і для наслідування Христа у безкорисливому служінні убогим, переслідуваним, безхатченкам, маргіналізованим, стражденним – всім тим, хто перебуває в горі і нужді. Серед нас, внаслідок складних життєвих обставин, все ще багато людей, які сильно терплять від браку нашої уваги і милосердя – похилі віком у будинках для літніх людей, покинуті діти у сиротинцях, обділені увагою люди з особливими потребами, залишені самі на себе люди без даху над головою, вмираючі старці в необлаштованих госпісах.
Піст є нагодою для «розпізнавання духів», для розрізнення того, що є справді важливим, а що – минущою модою чи самопіаром. Для християнина критерієм і методом такого розрізнення є Христос, чиє стояння перед Богом у пустелі наповнює його спроможністю протистояти тим силам, які не перестають дестабілізувати життя людини – спокусам владою, грошима і земною славою. Піст мобілізує нашу увагу на «єдиному на потребу» і відкриває нам іншу людину як живу ікону вічного Бога.
Християни називають піст «весною духа», бо як природа відновлюється і прокидається до нового життя після зимового сну, так і людський дух, за прикладом Христа, прагне розтопити кригу зла і зігріти світ Доброю Новиною про милосердного Бога і Його дар вічного життя.
Піст неможливий без молитви. Київська християнська традиція надзвичайно багата за духовним змістом своїх великопосних богослужінь. Запрошуємо всіх членів спільноти Українського католицького університету, незалежно від їхніх релігійних переконань, скористатися цим благословенним часом, щоб пізнати духовний світ цієї старовинної традиції, познайомитися з прекрасним літургійним співом, відкрити глибину біблійних текстів, придивитися ближче і зрозуміти ті цінності, якими живе українська східнохристиянська спільнота і які животворять середовище нашого спільного Університету. Знайдімо більше часу, щоб пізнати і зрозуміти християнське вчення про людину, подружжя і родину, милосердя і солідарність, багатство і бідність, мир і справедливість, свободу і відповідальність.
Для християн Великий піст – це час примирення з Богом, зі собою і нашими ближніми. Наша країна сьогодні, як ніколи, потребує миру і примирення. І не тільки на воєнному фронті. В кожного з нас є свій фронт, де чуємося найбільш вразливими і незахищеними. Україні потрібне миротворення і зцілення, а не війна всіх проти всіх. «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться!»
Справжній мир є плодом справ милосердя, які здатні преображати людські серця. Поряд з роздумами над тим як обмежити себе у їжі – ділімося харчами з тими, хто голодує. Поряд з піклуванням про власне здоров’я – не забуваймо, тих хто хворіє. Поряд із перебуванням у затишку наших помешкань і кабінетів – не забуваймо широко відкривати двері наших домівок і душ для тих, хто переніс втрати.
Святіший Отець папа Франциск проголосив 2016 рік Ювілейним роком Божого Милосердя. Тому цьогоріч Великий піст пройде для нашої спільноти не тільки під знаком вже традиційної участі у всенародній Хресній ході у Хрестопоклонну неділю, а й стане нагодою для всеуніверситетської прощі до Ювілейних Воріт Божого Милосердя у Архикатедральному соборі святого Юра. Цією ходою ми відкриємо програму відвідин сиротинців, госпіталів, місць позбавлення волі, онкологічних і геріатричних центрів. Так у практичний спосіб зможемо долучитися до відзначення року Божого милосердя, вносячи власну лепту у розбудову суспільства чуйного до потреб тих, хто сьогодні страждає.
Відважно беручись за непросту, але благородну справу посту, відмовмося від будь-яких діл темряви і, за словами стихири Тріоді середи першого тижня Великого посту, «постячи тілесно, постімо і духовно: розв’яжімо всякі узи неправди, розірвімо пута насильницьких угод, усякий договір несправедливий роздерімо; даймо голодним хліб і злидарів безпритульних уведімо у домівки, щоб прийняти нам від Христа Бога велику милість».
Ректорат УКУ